fot. szpitalpila.pl
Od niedawna lecznica dysponuje nowym mammografem oraz 65 dodatkowymi łóżkami. W szpitalu kończy się również remont oddziału chemioterapii.

Jak mówi kierownik zakładu radiologii w pilskim szpitalu Iwona Maciejewska-Piwar, w szpitalu jest najnowocześniejszy mammograf w północnej części Wielkopolski: - Dzięki badaniom na nowym sprzęcie możemy wykryć raka piersi do 40 proc. częściej niż dotychczas. Mammograf poprawi nie tylko komfort pacjentek podczas badań, ale przede wszystkim ich dokładność.

Urządzenie kosztowało ponad 750 tysięcy złotych, z czego 600 tysięcy to dotacja z Ministerstwa Zdrowia.

Iwona Maciejewska-Piwark - kierownik zakładu radiologii

Do pilskiego szpitala trafiło również 20 nowych łóżek, które przekazała szpitalowi Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak mówi kierownik działu aparatury medycznej, Marek Zdrenka, łóżka trafiają już na poszczególne oddziały: - 45 kolejnych łóżek szpital kupił we własnym zakresie.

Marek Zdrenka - kierownik działu aparatury medycznej

W placówce kończą się również prace remontowe w nowym oddziale chemioterapii. Jak zapewnia dyrektor szpitala, Wojciech Szafrański, pacjenci będą mogli korzystać z niego już za kilka miesięcy.

Wojciech Szafrański - dyrektor szpitala

Koszt przebudowy oddziału chemioterapii to 4 miliony złotych. Dwa miliony na ten cel przeznaczył Urząd Marszałkowski w Poznaniu, pozostałą kwotę - powiat pilski.

Oddział Chemioterapii Szpitala Specjalistycznego w Pile ma ściśle współpracować z pilskim Ośrodkiem Radioterapii prowadzonym przez Wielkopolskie Centrum Onkologii.

pg/aś