Celem rządowego programu „Czyste powietrze” jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych.

- Można starać się o wymianę starego, nieefektywnego pieca na nowe ekologiczne źródła ciepła. Mogą to być: pompa ciepła, kocioł gazowy lub olejowy, piec na pellet czy ekogroszek. Wniosek można rozszerzyć również m.in. o termomodernizację budynku, wymianę drzwi i okien - powiedziała Malwina Śnieg, doradca energetyczny z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Dodała, że w województwie pomorskim wpłynęło już 11 tysięcy wniosków o wymianę źródeł ciepła: - Zawarliśmy około 10 tysięcy umów i wypłaciliśmy 67 milionów złotych w formie dotacji, w regionie słupskim - 3 miliony, a w formie pożyczki - prawie 7 milionów złotych.

Jak zaznaczyła szczegółowe informacje o programie można znaleźć na stronie czystepowietrze.gov: - Zapraszamy także do korzystania z naszej infolinii, która funkcjonuje trzy razy w tygodniu od 10.00 do 15.00.

Poinformowała, że program „Czyste powietrze” będzie realizowany do 2029 roku: - Ostatnie umowy będą zawierane w czerwcu 2027 roku. Średnio co pół roku wprowadzane są zmiany w programie, które upraszczają procedurę składania wniosków.

red./mw

Posłuchaj

rozmowa z Malwiną Śnieg