fot. Jarosław Ryfun
Wszyscy pracownicy naszej rozgłośni oddali dziś krew do badania, które ma ustalić, kto ma już przeciwciała przydatne w leczeniu chorych na Covid-19. Ci z nas, którzy mają zakażenie koronawirusem za sobą pojadą do Szczecina by oddać osocze.

Od wczesnego poranka oddawaliśmy krew. Próbki pobierały pielęgniarki Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie, który obok Szpitala Wojewódzkiego odpowiada w Koszalinie za realizację wojewódzkiego programu nadań przesiewowych na obecność przeciwciał w kierunku wirusa SARS-CoV-2. Wkrótce poznamy wyniki badań i ci z nas, którzy mają zakażenie za sobą pojadą do Szczecina by oddać osocze.

W ramach zachodniopomorskiego programu badań przesiewowych przebadanych zostanie 50 tys. osób. Oznaczenie obecności przeciwciał w krwi to pierwszy etap badania. Drugim jest badanie molekularne (wymaz) przeprowadzony u osób, u których w pierwszym etapie wykryto przeciwciała. To pozwoli zidentyfikować osoby aktywnie zakażone, szczególnie w grupie osób zakażonych bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Osoby z przeciwciałami oddadzą osocze, które może uratować osoby chore na Covid-19.

Badania są wykonywane przez pięć specjalistycznych szpitali: w Szczecinie, poza szpitalem wojewódzkim także w szpitalu "Zdroje", w Koszalinie w Szpitalu Wojewódzkim i Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc oraz w szpitalu w Gryficach. Z bezpłatnych badań mogą skorzystać mieszkańcy Pomorza Zachodniego - kobiety w wieku od 18 do 59 lat oraz mężczyźni w wieku 18-64 lata.

To nie pierwszy raz, gdy Polskie Radio Koszalin włącza się w walkę z pandemią. Podczas pierwszej - wiosennej fali zakażeń nasza rozgłośnia kupiła materiał, z którego Politechnika Koszalińska wyprodukowała kilkanaście tysięcy przyłbic ochronnych. Trafiły one do placówek medycznych w całej Polsce.

red./ar

fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

Posłuchaj

materiał Arkadiusza Wilmana