fot. fotoserwis PAP
3 i 4 grudnia każdy będzie mógł bez skierowania wykonać bezpłatne i anonimowe badanie. Punkt konsultacyjno-diagnostyczny HIV przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku będzie czynny w godzinach 15:30-18:30.

Poza tym punkt jest czynny w każdą środę w godzinach 15:30-18:30 oraz w każdą pierwszą sobotę miesiąca od godziny 8:00 do 15:00.

- Aby przetestować się kierunku HIV nie trzeba wchodzić do szpitala. Punkt znajduje się w budynku H, w dawnym miejscu pralni. Celowo umieściliśmy miejsce badań poza szpitalem, aby zachować większą dyskrecją osób chcących wykonać test - tłumaczy Marcin Prusak, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

Aleksandra Anuszewska, doradca i konsultant w słupskim punkcie konsultacyjno-diagnostycznym ds. badań wirusa HIV wyjaśnia, na czym polega badanie: - Pacjent przed testem rozmawia z naszym doradcą. Wstępny wywiad jest niezbędny, aby uzyskać informację, czy doszło do ryzykownego kontaktu, czy mamy do czynienia z prawdopodobieństwem zakażenia. Po takiej rozmowie pacjent kierowany jest na pobranie krwi. Wyniki testu omawiane są w czasie kolejnego dyżuru punktu diagnostycznego.

Specjaliści zachęcają do testowania w kierunku HIV. Statystyki zachorowań są niepokojące. W naszym regionie w 2018 roku zdiagnozowano 69 przypadków zakażenia się wirusem HIV. W 2019 roku liczba ta wzrosła niemal dwukrotnie - odnotowano 119 przypadków.

Zapraszamy do wysłuchania materiału.

sf/aś

Posłuchaj

materiał Sebastiana Ferensa