W związku z pandemią, zapominamy o sezonowych schorzeniach. Okres jesienno-zimowy sprzyja rozwojowi dolegliwości laryngologicznych. Czy długotrwałe objawy powinny skłonić nas do odwiedzenia specjalisty?

- Pacjenci boją się zgłosić do specjalistów. Chrypka jest często ignorowana, bo wywołuje zmianę głosu, który wydaje nam się czasem bardziej atrakcyjny. Jeśli trwa ona dłużej niż dwa tygodnie, to trzeba obowiązkowo zgłosić się do lekarza specjalisty. Niestety chrypka zawsze zwiastuje spojrzenia krtani - powiedziała profesor Katarzyna Pawlak-Osińska.

Ekspertka poradziła również, co warto zrobić po przebytej anginie: - Apeluję, żeby trzy tygodnie od wyzdrowienia poprosić lekarza rodzinnego o wykonanie badania moczu i EKG, dlatego że najczęstszym powodem przeszczepów serca jest przebyta angina. Wynika to z tego, że paciorkowce „wysypały się” z migdałków i przeniknęły do krwiobiegu, zakażając nerki i serce.

Zapraszamy do wysłuchania audycji „Zdrowie i Natura”, której można posłuchać w każdy poniedziałek na antenie Radia Słupsk.

mw/red.

Posłuchaj

rozmowa z prof. Katarzyna Pawlak-Osińska