fot. wikipedia.org
Podczas prac konserwatorskich odkryto średniowieczne ścienne malowidła. Proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Darłowie ojciec Wiesław Przybysz wyjaśnił, że to ważne wydarzenie, które świadczy o niezwykłej historii świątyni.

- Odkryto fragmenty fresków, teksty i zacheuszki, czyli 12 miejsc na ścianach symbolizujących dwunastu apostołów. Kiedy jest poświęcenie kościoła, biskup namaszcza zacheuszki. Umieszczało się w nich świece, które zapalano w rocznicę konsekracji - powiedział proboszcz.

Odkryte malowidła znajdują się w pomieszczeniu, w którym powstać ma kolejna kaplica.

Ojciec Wiesław Przybysz uznał, że to miejsce powinno stać się duchowym sercem Darłowa: - W sezonie było księgarnią lub czasami magazynem. To dobudówka do prezbiterium, która wydłuża nawę boczną. Przygotujemy to miejsce pod codzienną adorację najświętszego sakramentu.

Nowa kaplica ma być gotowa w przyszłym roku. Ojciec Wiesław Przybysz podkreślił, że jej otwarcie będzie zwieńczeniem obchodzonego w tym roku przez darłowskich franciszkanów ważnego jubileuszu: - Siedemdziesiąt pięć lat posługujemy w Darłowie i regionie, więc jest to pomnik naszej obecności i pracy duszpasterskiej.

Prace konserwatorskie dofinansował darłowski samorząd. Częściowo finansują go franciszkanie, którzy m.in. utworzyli internetową zbiórkę.

Kościół Mariacki w Darłowie to gotycka świątynia z XIV wieku. Znajdują się w niej bezcenne zabytki sakralne, a także sarkofagi książąt pomorskich, w tym króla Eryka Pomorskiego.

ap/od

fot. BPM UM Darlowo
fot. BPM UM Darlowo
fot. BPM UM Darlowo
fot. BPM UM Darlowo

Posłuchaj

o. Wiesław Przybysz, proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Darłowie