fot. Tomasz Jasyk
fot. Tomasz Jasyk
fot. Tomasz Jasyk
fot. Tomasz Jasyk
fot. Tomasz Jasyk
fot. Tomasz Jasyk
fot. Tomasz Jasyk
fot. Tomasz Jasyk
W Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko odbywają ćwiczenia polskich i węgierskich żołnierzy, przygotowujących się do III Zmiany PKW Liban, z użyciem tzw. ostrej amunicji.

- Szkolenie podzielono na etapy: przygotowawczy, zgrywający i końcowy. Ten ostatni trwa do momentu przerzutu głównych sił kontyngentu do miejsca ich stacjonowania - powiedział por. Bartłomiej Kulesza, oficer prasowy 12 Szczecińskiej Dywizji.

W trakcie pierwszego etapu żołnierze przechodzili badania lekarskie, które kończyły się uzyskaniem certyfikatu uprawniającego do wyjazdu misję. Następnie kierowani byli na kursy i szkolenia przygotowujące do danego stanowiska w ramach kontyngentu.

- W części zgrywającej żołnierze mieli zajęcia z łączności, międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych, ewakuacji medycznej, obrony przed bronią masowego rażenia. Ponadto odbyły się szkolenia ogniowe i przeciwdziałania improwizowanych ładunków wybuchowych - dodał por. Bartłomiej Kulesza.

Żołnierze wspierani przez opancerzone kołowe transportery „Rosomak” ćwiczyli także odpieranie „nacierających sił wroga”, kontrataki i ochronę konwojów.

Tomasz Jasyk/rz

Posłuchaj

por. Bartłomiej Kulesza