fot. Tomasz Majewski
Papież Franciszek ustanowił nową eparchię Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Biskupem olsztyńsko-gdańskim został mianowany dotychczasowy proboszcz w Wałczu i dziekan koszaliński ksiądz Arkadiusz Trochanowski.

- To ogromne wyróżnienie dla parafii w Wałczu. Trudno będzie pożegnać się z Wałczem, ponieważ to była parafia, w którą włożyłem wiele pozytywnej energii duszpasterskiej i w której uczyłem się duszpasterstwa. To właśnie tam rozwinąłem różne charyzmaty, za co jestem bardzo wdzięczny całej parafii wałeckiej - powiedział ks. Arkadiusz Trochanowski.

Biskup-nominat urodził się w łemkowskiej rodzinie przesiedleńców z akcji „Wisła” w 1973 roku w Szprotawie w województwie lubuskim. Święcenia otrzymał z rąk biskupa Włodzimierza Juszczaka 29 lipca 2000 roku we Wrocławiu. W tym roku został wikariuszem w parafiach we Wrocławiu, Środzie Śląskiej, Oławie, Oleśnicy, Jeleniej Górze i Wałbrzychu.

Proboszczem w parafiach w Wałczu i Szczecinku został mianowany w 2001 roku. Rok później uzyskał tytuł licencjata kościelnego w dziedzinie teologii. W 2012 roku obronił doktorat z ekumenizmu na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Do czasu objęcia eparchii olsztyńsko-gdańskiej przez jej pierwszego biskupa ks. Arkadiusza Trochanowskiego, obowiązki administratora będzie pełnić metropolita przemysko-warszawski abp. Eugeniusz Popowicz. Siedzibą nowej eparchii będzie Olsztyn, a kościołem katedralnym cerkiew p.w. Opieki Matki Bożej.

Nowa eparchia zostaje włączona do metropolii przemysko-warszawskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

aw/aś/rz

Posłuchaj

materiał Anny Wnnickiej, materiał Anny Winnickiej