fot. pixabay.com
351 miejsc powstanie w 7 żłobkach na terenie Pomorza Zachodniego dzięki rządowemu dofinansowaniu w ramach programu „Maluch+”. Pieniądze trafią również do gmin w regionie.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej opublikowało wynik otwartego konkursu ofert w programie „Maluch+”. Łącznie do naszego województwa trafi aż 11 mln zł.

Dofinansowanie otrzymała m.in. gmina Białogard (1 841 838 zł). Pieniądze pozwolą pokryć 80 procent kosztów utworzenia 56 nowych miejsc w gminnym żłobku. Pieniądze trafią też do Białogardu. 2 mln 880 tys. zł pozwoli utworzyć 96 miejsc w żłobku miejskim. Nowe miejsca powstaną też w Gościnie (40 miejsc), Łobzie (30 miejsc), Kaliszu Pomorskim (25 miejsc) oraz w Międzyzdrojach (16 miejsc) i w Szczecinie (88 miejsc).

- Samorządy otrzymują realne wsparcie rządu w realizowaniu jednego z najważniejszych zadań - zapewniania opieki nad dziećmi w żłobkach i klubach dziecięcych - mówi wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz. - Kwota dofinansowania na utworzenie jednego miejsca stale rośnie - dla gmin, w których wcześniej nie działały miejsca opieki nad dziećmi do lat 3 wynosi już 33 tys. zł, co najczęściej stanowi 80 proc. kosztów ponoszonych przez samorząd - dodaje.

W 2020 roku w ramach programu „Maluch+” do województwa zachodniopomorskiego trafiło łącznie 16,9 mln zł na utworzenie 638 nowych miejsc i utrzymanie 2 914 miejsc opieki nad dziećmi do lat 3.

red./kc