fot. prk24.pl
Poseł Prawa i Sprawiedliwości był gościem porannego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Anną Popławską polityk odniósł się do zarzutu części samorządowców, m.in. prezydent Kołobrzegu, którzy twierdzą, że rząd od pewnego czasu ogranicza wsparcie finansowe dla samorządów.

Przypomnijmy, Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu w oficjalnym piśmie przekazanym Czesławowi Hocowi stwierdziła, że „rządząca większość dokonuje systematycznego osłabienia finansów samorządowych, bez żadnych rekompensat”. Kołobrzeski parlamentarzysta odpowiedział listem otwartym, w którym m.in. wymienia konkretne kwoty, jakie miasto otrzymało z budżetu państwa.

- Odpisałem w sposób bardzo rzeczowy. Poprosiłem wojewodę o wszystkie dane z 2019 i 2020 roku i udowodniłem pani prezydent, że dajemy bardzo dużo rekompensat - powiedział na naszej antenie Czesław Hoc. - 8 milionów 845 tysięcy złotych na dowolne inwestycje - to są ekstra pieniądze z tytułu rekompensat. Nie wspominając już o dopłatach z budżetu do opłat uzdrowiskowych, czy pieniądzach z Funduszu Dróg Samorządowych. Te oficjalne dane liczbowe w moim piśmie zajęły dobre dwie strony. Dlaczego teraz jest troszeczkę zmniejszone finansowanie samorządowe? Bo trwa ogólnoświatowa pandemia. To nie większość rządząca, jak czytamy w liście pani prezydent, osłabia samorząd, a właśnie pandemia koronawirusa - dodał.

W czasie rozmowy Anny Popławskiej z posłem PiS poruszony został także temat likwidacji dyspozytorni pogotowia w Kołobrzegu. Zgodnie z nowymi przepisami, od stycznia ma nastąpić koncentracja dyspozytorni, których w kraju ma pozostać 18 - po jednej w każdym w województwie z wyjątkiem woj. mazowieckiego i śląskiego, gdzie ze względu na dużą gęstość zaludnienia będzie ich więcej.

- Myślę, że jest szansa na pozostawienie dyspozytorni w Kołobrzegu. Szczególnie że teraz - w dobie pandemii - trudno prowadzić reorganizację, czy budować nową infrastrukturę. Na przykład, według pierwotnego planu w województwie mazowieckim miały być dwie dyspozytornie, a wiemy już że będą trzy. To daje asumpt do przyszłościowych, nowych rozwiązań - stwierdził parlamentarzysta.

Poseł Hoc mówił również o trudnej sytuacji w służbie zdrowia, szczególnie w kwestii dostępności lekarzy specjalistów. Jako ozdrowieniec koronawirusowy odniósł się też do opinii środowiska negujących istnienie pandemii.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/kc

Czytaj więcej

Posłuchaj

rozmowa Anny Popławskiej z Czesławem Hocem