fot. Mateusz Iżakowski/SPWSZ w Szczecinie
W szpitalach woj. pomorskiego wolnych jest 640 łóżek i 31 respiratorów dla pacjentów chorych na COVID-19 – podały w poniedziałek służby prasowe wojewody. Tego dnia w regionie potwierdzono 959 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Informację o liczbie zajętych łóżek dla chorych na COVID-19 zamieścił w poniedziałek na swej stronie internetowej Pomorski Urząd Wojewódzki.

W komunikacie podano, że na ogólną liczbę 1760 łóżek covidowych zajętych jest 1120. W użyciu jest także 86 ze 117 respiratorów dla pacjentów zarażonych koronawirusem.

Minionej doby badania laboratoryjne potwierdziły obecność patogenu u 959 mieszkańców Pomorza. Jak podał w poniedziałek regionalny sanepid, najwięcej zakażeń zdiagnozowano w Gdańsku – 268, w Gdyni – 103 i powiecie wejherowskim – 131. Następnie w powiatach: tczewskim - 72, gdańskim - 49, kwidzyńskim - 48 oraz w Słupsku - 36, a także powiatach: kartuskim, chojnickim i lęborskim - po 32, słupskim i malborskim - po 28, sztumskim - 21. W pozostałych pomorskich powiatach stwierdzono po kilka lub kilkanaście nowych przypadków zakażenia wirusem Sars-Cov-2.

Służby poinformowały również o śmierci kolejnych 9 osób w wieku od 57 do 91 lat. Wszystkie miały choroby współistniejące.

Z raportu zamieszczonego na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku wynika, że poza ogniskami rodzinnymi pod kontrolą sanepidu jest 480 ognisk infekcji. Powiązane są one głównie z zakładami pracy, szpitalami, ośrodkami opieki i z domami pomocy społecznej.

PAP/rz