fot. prk24.pl
Gościem Anny Popławskiej w porannym „Studiu Bałtyk” był poseł Prawa i Sprawiedliwości z Piły Marcin Porzucek. Parlamentarzysta odniósł się do zarzutów opozycji związanych z wprowadzonymi w sobotę obostrzeniami.

Przypomnijmy, w weekend premier Mateusz Morawiecki ogłosił m.in. zmianę terminu ferii zimowych - cała Polska będzie je miała jednocześnie od 4 do 18 stycznia oraz otwarcie galerii handlowych, a pozostawienie zamkniętych teatrów, kin czy domów kultury. Obostrzenia te skrytykowała opozycja. Szef rządu zaapelował też o „sto dni solidarności”.

- Kolejny raz mamy do czynienia z sytuacją, gdy politycy Platformy Obywatelskiej krytykują wprowadzone rozwiązania. Chciałbym chociaż raz, z wyprzedzeniem usłyszeć ze strony opozycji, jakąś sensowną propozycję - kiedy należy otworzyć szkoły, galerie czy kina i teatry - skomentował parlamentarzysta. - Sto dni odpowiedzialności, które zapowiedział premier, to czas do momentu, kiedy będziemy mieć szczepionkę, a liczymy, że będzie to początek przyszłego roku. Jeśli będziemy odpowiedzialni, możemy liczyć, że za dwa - trzy tygodnie, z części obostrzeń będzie można zrezygnować. W drugą stronę, jeśli zlekceważymy bezpieczeństwo, możliwe jest, że będziemy musieli wprowadzić narodową kwarantannę - dodał.

Anna Popławska poprosiła polityka także o komentarz do ewentualnego weta Polski w kwestii budżetu Unii Europejskiej, który ma być powiązany z praworządnością oraz spekulacji na temat wyjścia Polski z UE.

- Polska jest i będzie w Unii Europejskiej, proszę być o to spokojnym. (...) Będziemy negocjować kwestie budżetu. Jeśli zgodzilibyśmy się na ten szantaż teraz, to za rok czy dwa kraje Europy Zachodniej, gdzie już to wprowadzono, będą od nas oczekiwać, żeby zalegalizować małżeństwa homoseksualne i pozwolić takim parom adoptować dzieci. Oczywiście, my się na to absolutnie nie zgodzimy. Jesteśmy za silną Europą, ale przede wszystkim za silną Polską - powiedział poseł.

Marcin Porzucek podkreślił również jak ważne jest włączanie się w wolontariat na rzecz oddziałów covidowych. Parlamentarzysta od kilku tygodni pomaga w Szpitalu Specjalistycznym w Pile i zachęca do tego innych.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/kc

Posłuchaj

rozmowa Anny Popławskiej z Marcinem Porzuckiem