fot. wikimedia
Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas z przyczyn zdrowotnych złożył rezygnację z pełnionej funkcji. Premier Mateusz Morawiecki ją przyjął. Obowiązki GIS będzie wykonywał dotychczasowy zastępca szefa inspekcji - Krzysztof Saczka.

Pinkas poinformował w oświadczeniu, że zmuszony jest zrezygnować z pełnienia funkcji Głównego Inspektora Sanitarnego ze względu na gwałtowne pogorszenie się stanu zdrowia i konieczność podjęcia leczenia.

- Decyzję o złożeniu dymisji podjąłem z ciężkim sercem. Uznałem, że wypełnianie powierzonej mi misji z pełnym oddaniem i poświęceniem nie jest w tej sytuacji możliwe – przekazał Pinkas.

W oświadczeniu skierowanym m.in. do współpracowników Pinkas podziękował za dwa lata wspólnej, intensywnej i pełnej zaangażowania współpracy.

- Obejmując urząd miałem marzenia o przeprowadzeniu wielu nowatorskich zmian, które uczyniłyby naszą pracę lepszą, skuteczniejszą i bardziej innowacyjną w służbie zdrowia publicznego. Ich wprowadzenie w życie nie zawsze okazywało się łatwe czy możliwe – napisał dotychczasowy szef GIS.

Wskazał, że ostatnie miesiące zdominowane zostały przez pandemię. - Spadło na nas wiele dodatkowych i trudnych obowiązków. Ale to doświadczenie pokazało, że wobec wielkich wyzwań zdrowotnych udało nam się stanąć w jednym szeregu. Jestem przekonany, że jest to dla nas bezcenny sprawdzian. Nasza instytucja po raz kolejny okazała się być kluczowym filarem w ochronie zdrowia. Dziś jesteśmy już w innym miejscu niż kilka miesięcy temu, lepiej przygotowani do kolejnych wyzwań – ocenił Pinkas.

Za szefowanie inspekcji Pinkasowi podziękował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. - Dziękuję ministrowi Jarosławowi Pinkasowi za ponad dwa lata służby na rzecz państwa jako Główny Inspektor Sanitarny. Dziękuję za trud pracy w dobie epidemii i zapoczątkowanie procesu zmian w kierunku elektronizacji usług Inspekcji Sanitarnej – napisał szef resortu na Twitterze.

Krzysztof Saczka jest zastępcą GIS od 15 września tego roku. W nocie biograficznej na stronie GIS widnieje informacja, że Saczka jest magistrem inżynierem. Kształcił się na Politechnice Krakowskiej na Wydziale Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej oraz na Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki. Ukończył studia podyplomowe na AGH w Krakowie i SGH w Warszawie.

PAP/od