fot. pixabay.com
Słupski sanepid przypomina, że osoby współzamieszkujące z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2, mają obowiązek poddania się 10-dniowej kwarantannie - od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu do 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej.

- Nie mówimy tylko o rodzinie, ale osobach mieszkających razem. Jeśli w danym mieszkaniu jest 5 osób niepowiązanych rodzinnie, wówczas wszyscy trafiają na kwarantannę - mówi Henryka Kisiel, zastępca powiatowego inspektora stacji sanitarno-epidemiologicznej w Słupsku.

Przypomina, że podczas kwarantanny nie można opuszczać domu, a w przypadku występowania objawów choroby należy skontaktować się z przychodnią i umówić teleporadę.

Obowiązku poddania się kwarantannie nie stosuje się do osoby wykonującej zawód medyczny.Jeśli zachowany został odpowiedni reżim sanitarny, wówczas istnieje możliwość skierowania na nadzór epidemiologiczny, polegający na obserwacji swojego stanu zdrowia i ewentualnych nietypowych objawów.

Na stronie internetowej stacji sanitarno-epidemiologicznej znajduje się wykaz nowych ognisk zakażeń w rejonie Słupska. - Wszelkie wątpliwości i zapytania odnośnie zasad postepowania w przypadku kontaktu z koronawirusem można zgłaszać telefonicznie. Pracujemy przez 7 dni w tygodniu od rana do wieczora - podkreśla Henryka Kisiel.

Do pomocy w sanepidzie zostali oddelegowani pracownicy słupskiego magistratu oraz studenci. Henryka Kisiel zaznacza, że pracy jest dużo: - Każde ręce są na wagę złota.

red./ks/rz

Posłuchaj

rozmowa z Henryką Kisiel