fot. Gdański Ogród Zoologiczny
Polska jest krajem, który może pochwalić się największą populacją żubra na świecie. To właśnie dzięki takim placówkom jak Gdański Ogród Zoologiczny, tych zwierząt przybywa z roku na rok. Mimo to, wciąż są zagrożone wyginięciem.

Jak informuje Gdańskie ZOO, samiec Porez urodzony w 2017 roku wyjechał do zoo we Wrocławiu, a Pomponik, Porian i Pojar przekazani zostali w depozyt do azylu dla Żubrów w Szewcach, gdzie będą dorastać. W najbliższym miesiącu również najmłodsza samica Powała zamieszka w Hiszpanii w zoo Cabarceno, a czteroletni Poufny dołączy do stada w ogrodzie zoologicznym w Norymberdze.

Przed oddaniem zwierząt do nowych placówek, zostały one dokładnie sprawdzone pod kątem warunków, w jakich odbywać się będzie ich hodowla. Zwierzęta zostaną przetransportowane przez specjalistyczną firmę, zajmującą się wyłącznie przewozem zwierząt egzotycznych a wszystko to pod ścisłą kontrolą weterynaryjną.

Przekazanie zwierząt do innych ośrodków nie jest przypadkowe. W warunkach naturalnych żubry żyją samotnie lub tworzą grupy kawalerskie. Tylko najsilniejsze i najbardziej dorodne samce mają sposobność zakładania własnych stad. W przypadku hodowli zamkniętych samce kierowane są do odrębnych ośrodków, gdzie utrzymuje się wyłącznie zwierzęta jednej płci. Brak obecności dojrzałych krów powoduje, że samce są znacznie spokojniejsze i ustalanie hierarchii stadnej nie przybiera tak gwałtownych form, jak w stadzie.

Ciekawostką jest, że wszystkie żubry w gdańskim zoo, zgodnie z zasadą stosowanego w ośrodkach hodowli zamkniętej nazewnictwa tych zwierząt, noszą imię rozpoczynające się od liter: PO.

Żubr europejski to największy sak roślinożerny w europie. Według danych Księgi Rodowodowej Żubrów na koniec 2016 roku wielkość całej zarejestrowanej populacji wynosiła około 6500 osobników. W Polsce natomiast żyło prawie 1700 żubrów, z czego prawie 86 procent na wolności. Władce puszcz można spotkać kilku lokalizacjach na pomorzu w hodowlach zamkniętych, jak również żyjących na wolno m.in. w okolicach Wałcza.

Zwierzęta, można też zobaczyć w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym, który jest jedną z największycg tego typu placówek w kraju. Zoo, mimo pandemii, jest nadal czynne, obowiązuje w nim jednak reżim sanitarny.

red/kc

fot. Gdański Ogród Zoologiczny
fot. Gdański Ogród Zoologiczny
fot. Gdański Ogród Zoologiczny