fot. prk24.pl
Czerń uważano za kolor magii i tajemnicy. To spowodowało, że czarne koty postrzegano jako zwierzęta, które... przynoszą pecha. My, w Radiu Koszalin jednak w to nie wierzymy i przedstawiamy Wam nasze dwie czarne ulubienice.

Dzień Czarnego Kota został ustanowiony w 2007 roku przez włoskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt i Środowiska oraz Ruch Obrony Czarnych Kotów. Uchwalono je w dzień bardzo szczególny - wbrew wszelkim przesądom w piątek 17 września o godzinie 17. Dodajmy, że liczba 17 jest we Włoszech uważana za najbardziej pechową. To odpowiednik naszej 13.

Celem święta jest zarówno zwrócenie uwagi na konieczność opieki nad zwierzętami, jak i walka z uprzedzeniami oraz przesądami, które są wyjątkowo niebezpieczne dla czarnych kotów. Szczególnego pecha, jak zauważyli obrońcy praw zwierząt, czarne koty mają właśnie we Włoszech, bo to tu przedstawia się je w jak najgorszym świetle, co powoduje, że są źle traktowane.

Radio Koszalin od lat otacza opieką dwie czarne kotki: Hanię i Anetkę. W tym roku obok budynku radia w Koszalinie postawiony został specjalny, ocieplany domek, w którym mogą znaleźć schronienie. Kotki są też regularnie karmione, a ich życiem interesuje się cała redakcja.

red./kc

fot. prk24.pl
fot. prk24.pl