fot. prk24.pl
W Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie prowadzony jest od kilku dni program badań przesiewowych, który ma pomóc w poznaniu odporności mieszkańców Pomorza Zachodniego na koronawirusa. Zainteresowanie badaniami jest tak duże, że na ten rok nie ma już wolnych terminów.

W programie bierze udział pięć placówek w województwie zachodniopomorskim, w tym dwie z Koszalina - szpital wojewódzki oraz szpital gruźliczy. W tym ostatnim ma być przebadane 5 tysięcy osób.

- Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Przebadaliśmy już około 600 osób, a zapisanych mamy jeszcze 4700 pacjentów. Skalę tego, jaką popularnością cieszą się te badania, pokazuje liczba telefonów, które odbieramy codziennie nawet 900 - mówi Robert Szank, dyrektor Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie. - Osoby, które teraz do nas dzwonią są już zapisywane na przyszły rok. Program ma trwać do końca marca 2021 - dodaje.

Jak poinformował dyrektor, około 10-12 procent z wykonanych testów jest dodatnia: - Te wyniki świadczą jak na razie głównie o tym, że pacjenci przechorowali już koronawirusa. Część z nich nawet nie wiedziało o tym, bo przeszli chorobę bezobjawowo lub myśleli, że to zwykłe przeziębienie.

Osoby przebadane otrzymują login, który pozwala im samodzielnie - przez internet sprawdzić wyniki badań. W przypadku pozytywnego wyniku, pracownicy szpitala zapraszają na wykonanie tzw. testu wymazowego. - Trzeba jednak pamiętać, że przy tej liczbie pacjentów, nie jesteśmy w stanie w ciągu jednego dnia przebadać wszystkich, którzy by tego wymagali. Staramy się to zrobić w ciągu tygodnia - podkreśla dyrektor.

Jak powiedział Piotr Jedliński, prezydent Koszalina w rozmowie z Aleksandrą Kupczyk, program ma przyczynić się do pokazania prawdziwego obrazu epidemii w regionie: - Będzie on wpływał po pierwsze na liczbę testowanych osób w Koszalinie i w regionie. Po drugie pokaże obraz epidemii w regionie, bo zdarzają się coraz częściej osoby, które przeszły COVID bezobjawowo, a te badania to wykazują.

ak/kc

Posłuchaj

Robert Szank, dyrektor Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie
Piotr Jedliński, prezydent Koszalina