fot. prk24.pl
Historyk i dziekan Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej, który był gościem porannego „Studia Bałtyk”, w rozmowie z Anną Popławską podkreślił, że domeną naszego narodu jest to, iż w trudnych momentach potrafimy się zjednoczyć i pracować ponad podziałami dla dobra ojczyzny. - Przykładem jest tutaj współpraca Romana Dmowskiego i Józefa Piłsudskiego - powiedział prof. Michał Polak.

11 listopada 1918 roku, na mocy kończącego I wojnę światową rozejmu w Compiegne, Polska powróciła na mapę Europy. Jak podkreślił prof. Michał Polak, to symboliczna data i moment. Dodał, że proces odzyskiwania wolności był znacznie dłuższy i bardziej skomplikowany.

- Rola i sytuacja Polaków wpisała się w wielką, światową politykę. I wojna światowa wpłynęła na Europę, przyspieszyła pewną erozję i upadek potęg. Strona polska wykorzystała ten moment. W każdym z trzech zaborów i nawet za granicą Polacy walczyli o niepodległość - powiedział prof. Michał Polak. - Ogromna w tym rola m.in. Józefa Piłsudskiego, organizacji patriotycznych, błękitnej armii gen. Hallera - dodał.

Podkreślił, że Polacy - na przykład Józef Piłsudski czy Roman Dmowski, mieli różne wizje rozwoju kraju, ale w trudnych momentach potrafili się zjednoczyć i pracować ponad podziałami na rzecz ojczyzny: - Udało im się dojść do porozumienia, przynajmniej na czas tego, co najważniejsze. To także domena naszego narodu. Dmowski i Paderewski przejęli rolę ministerstwa spraw zagranicznych. Wykonywali dobrą robotę w Paryżu. Józef Piłsudski łagodził w kraju te rewolucyjne nastroje.

Dziekan Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej dodał, że mamy dług wobec poprzednich pokoleń: - Musimy pracować na to, co ważne dla Polski. Musimy odnosić się do tych „kotwic”, które pozwoliły nam przez setki lat rosnąć w siłę, upadać i podnosić się.

- Jeśli spojrzymy na historię wielokulturowego i wielonarodowego polskiego społeczeństwa, to Kościół był jego łącznikiem - dodał prof. Michał Polak.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

red./rz

Posłuchaj

rozmowa z prof. Michałem Polakiem