fot. prk24.pl
Generalna Inspekcja Transportu Drogowego wybrała wykonawcę, który ustawi kolejnych 26 fotoradarów w kraju. Jeden stanie w Sianowie przy ulicy Łużyckiej, w ciągu krajowej szóstki, przy wyjeździe z miejscowości w stronę Słupska.

O instalację fotoradaru zabiegali mieszkańcy. - Mieliśmy bardzo dużo sygnałów od sianowian. W tym miejscu doszło również do kilku wypadków. Dzięki współpracy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, na ulicy Łużyckiej powstało przejście dla pieszych, ale ono nie rozwiązało problemu. Poprosiliśmy więc Inspekcję Transportu Drogowego o przywrócenie fotoradaru - powiedział burmistrz Sianowa Maciej Berlicki.

O postawieniu w Sianowie fotoradaru zdecydowały względy bezpieczeństwa. - Wybór został dokonany na podstawie analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego, którą przeprowadził Instytut Transportu Samochodowego. Eksperci ocenili, że w Sianowie doszło do wielu niebezpiecznych zdarzeń drogowych - podkreśliła rzeczniczka Głównego Inspektora Transportu Drogowego Monika Niżniak.

Nowy fotoradar w Sianowie będzie mógł mierzyć prędkość na kilku pasach ruchu równocześnie. Urządzenie ma wykonywać wysokiej jakości zdjęcia i być odporne na trudne warunki pogodowe.

Rozstrzygnięty przez Generalną Inspekcję Transportu Drogowego przetarg zakłada instalację 26 takich urządzeń. Ich koszt to 5,7 miliona złotych.

Pierwszy z fotoradarów ma stanąć do maja przyszłego roku. Instalacja wszystkich ma zakończyć się do końca lutego 2022 roku.

ap/rz

Posłuchaj

Maciej Berlicki
Monika Niżniak