fot. Jacek Żukowski
Wyburzenie dwóch przedwojennych budynków to pierwszy etap prac, których zwieńczeniem będzie rekonstrukcja średniowiecznej baszty. Ich zakończenie planowane jest na 2022 rok.

Oba wyburzane budynki są dość charakterystyczne dla krajobrazu Słupska - przed laty mieściły się w nich m.in. garbarnia, remiza strażacka, czy antykwariat. Oba też, jak podkreślają eksperci, już od dekad były przeznaczone do wyburzenia. W miejscu rozbiórki konserwator zabytków zlecił prace archeologiczne. Miłośnicy historii Słupska spodziewają się ciekawych znalezisk.

Uzyskany w czasie rozbiórki materiał posłuży do rekonstrukcji średniowiecznej baszty. Po remoncie posłuży ona jako klatka schodowa, która będzie prowadzić na częściowo zrekonstruowane mury miejskie. Będzie z nich można podziwiać kładkę oraz bulwary. Całość zostanie podświetlona i urzędnicy liczą, że będzie to kolejna wizytówka miasta.

W miejscu rozebranych budynków powstanie m.in. Placówka Wsparcia Dziennego i Centrum Senioralne. Wszystkie prace wraz z rekonstrukcją baszty mają zakończyć się w 2022 roku. Ich koszt to 5,5 mln złotych.


sf/zp

Posłuchaj

materiał Sebastiana Ferensa