fot.twitter.com/terytorialsi
Wojska Obrony Terytorialnej wraz ze słupskimi restauratorami po raz kolejny będą zapewniać ciepłe posiłki lokalnym kombatantom. Wkrótce, dzięki zaangażowaniu Caritas, akcja ma być poszerzona o innych potrzebujących w regionie.

Przypomnijmy, wiosną tego roku terytorialni i słupscy gastronomicy wspierali kombatantów, dostarczając do ich domów m.in. ciepłe posiłki. Wśród restauracji przygotowujących dania od początku był Młyn Słupski. Jego właścicielka Beata Sawicka wyjaśnia, że teraz ze względu na zapotrzebowanie, chętnie wróci do tego pomysłu i znów będzie pomagać: -To nasza odpowiedź nie tylko na apel władz o pomoc seniorom, ale też organizacji zajmujących się kombatantami.

Przygotowane przez restaurację posiłki trafiają do domów potrzebujących dzięki zaangażowaniu żołnierzy. Oficer prasowy 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej porucznik Tomasz Klucznik podkreśla, że taka pomoc to jedno z zadań jednostki: - Od początku pandemii nasi żołnierze postawili sobie dwa cele: wsparcie służby zdrowia i właśnie pomoc kombatantom. Chodzi tu nie tylko o zapewnienie wszystkich potrzeb takich, jak zakupy czy wyprowadzenie psa, ale przede wszystkim o stworzenie poczucia, że ktoś o nich dba. Mają oni świadomość, że w razie problemów mogą się do nas zgłosić i my postaramy się pomóc.

W najbliższym czasie akcja przy współpracy z Caritasem zostanie poszerzona o innych potrzebujących.

Chętni mogą się już zgłaszać do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku, Caritas lub do organizacji kombatanckich.

Seniorzy w ramach ogólnopolskiej akcji #WspierajSeniora mogą też skorzystać z infolinii - numer telefonu 22 505 11 11. Pod tym numerem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach wymagających wyjścia z domu, a które są utrudnione przez panującą pandemię. Mowa m.in. o zakupach artykułów spożywczych czy higienicznych. Na wsparcie w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów rząd przeznaczył 100 mln zł. Z dofinansowania ze budżetu państwa będą mogły skorzystać także gminy wykorzystując te pieniądze na realizację usług wsparcia.

mb/zp

Posłuchaj

Beata Sawicka, właścicielka restauracji Młyn Słupski
porucznik Tomasz Klucznik