fot. prk24.pl
Regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Krzysztof Cieszyński, który był gościem Radia Słupsk, poinformował, że wsparcie dla branży turystycznej na Pomorzu w ramach tarczy antykryzysowej przekroczyło 1,6 mln złotych.

- Można składać kolejne wnioski. Słupski oddział Zakładu Ubezpieczeń czeka na zgłoszenia także w formie elektronicznej. Rodzaje świadczeń są bardzo podobne do tych, które można było składać w poprzedniej tarczy - powiedział Krzysztof Cieszyński. - Zwolnienie z opłacania składek ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień dotyczy przedsiębiorców działających w sektorze turystycznym, hotelarskim oraz organizacji targów, konferencji i wystaw. Świadczenie postojowe jest skierowane do agentów i przewodników turystycznych oraz pilotów wycieczek - wnioski można składać aż do trzech miesięcy od zakończenia stanu epidemicznego - wyliczał rzecznik pomorskiego ZUS-u.

Rzecznik podkreślał, że nową usługą w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych są już e-wizyty: - Niekoniecznie musimy osobiście udawać się do ZUS. Wystarczy posiadać komputer lub smartfon z kamerą i mikrofonem, wybrać termin wizyty i odwiedzić ZUS on-line.
Zaznaczył, że osoby, które są skierowane na kwarantannę i ubiegają się o zasiłek, nie mają już obowiązku dostarczania specjalistycznej decyzji z sanepidu ani do pracodawcy, ani do ZUS: - ZUS sam pozyskuje te dane, automatycznie z systemu EWP i udostępnia je pracodawcy, który może na bieżąco sprawdzać, kto z pracowników jest objęty kwarantanną.


Pytany, o tzw. 14 emeryturę, poinformował, że w tej sprawie jeszcze nie zapadła decyzja parlamentu: - Trzeba śledzić informacje medialne. Zachęcam, aby - w przypadku każdej wątpliwości - dzwonić do Centrum Obsługi ZUS (nr tel. 22 560 12 00).

Wyjaśnił także, na czym polega świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej oraz osób represjonowanych z powodów politycznych w czasach PRL: - Jeśli ktoś otrzymuje comiesięczne świadczenie niższe niż 2040 zł, to dostanie wyrównanie do tej kwoty. Wystarczy złożyć wniosek i dołączyć decyzję szefa Urzędu ds. Kombatantów potwierdzającą status osoby uprawnionej do wyrównania.

red./rz

Posłuchaj

rozmowa z Krzysztofem Cieszyńskim