fot. pixabay.com
W ten sposób urząd miasta chce ograniczyć straty przedsiębiorców, które wynikają z nagłej, wymuszonej pandemią koronawirusa decyzji rządu o zamknięciu cmentarzy na trzy najbliższe dni.

- Odkupimy tysiąc chryzantem. One będą zasadzone na terenie miasta, szczególnie w nadmorskiej części, gdzie mamy donice, w których kwiaty z sezonu letniego już przekwitły - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin Michał Kujaczyński, rzecznik kołobrzeskiego ratusza.

Na razie nie wiadomo, ile miasto chce zapłacić za kwiaty. - Z przedsiębiorcami ustalimy takie stawki, aby nie byli oni stratni. - podkreślił Michał Kujaczyński.

Kwiaty będą skupowane w poniedziałek. Zainteresowani wsparciem kołobrzescy przedsiębiorcy w sobotę i niedzielę powinni zgłosić się, dzwoniąc pod numer telefonu 667 080 234.

Prezydent Koszalina zdecydował natomiast, że miejsca handlu przy cmentarzu będą działać do następnego poniedziałku (9 listopada) na takich samych zasadach jak obecnie.

Ogłaszając w piątek decyzję o zamknięciu cmentarzy od dziś do 2 listopada premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że jest ona spowodowana szybko rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem, troską o zdrowie i życie ludzi. Rząd kończy prace nad zasadami pomocy dla branż, które ucierpiały w wyniku trzydniowego zamknięcia cmentarzy. Sprawą zajmie się dziś Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że szczegóły poznamy w sobotę.

ak/ar

Posłuchaj

Michał Kujaczyński o szczegółach skupu kwiatów
Michał Kujaczyński o wykorzystaniu zakupionych kwiatów w przestrzeni miejskiej