Premier: w najbliższą sobotę, niedzielę 1 listopada, i poniedziałek zamknięte będą cmentarze
W najbliższą sobotę, niedzielę 1 listopada i w poniedziałek zamknięte będą cmentarze - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Nie chcemy doprowadzić do tego, że na cmentarzach i w komunikacji publicznej będzie się gromadzić dużo ludzi - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

- Liczba zachorowań każdego dnia jest wyższa i nie możemy pozwolić, żeby przed cmentarzami czy w komunikacji gromadziły się duże grupy osób. Wielu ze starszych ludzi, którzy by poszli na te cmentarze, mogłoby tam po trzech tygodniach leżeć - powiedział szef rządu. - W związku z decyzją dotyczącą zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu - dodał.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że seniorzy muszą pozostać w domach: - Nie powinni spotykać się z dziećmi i młodzieżą - a jeśli już, to tylko w celu przekazania zakupów w reżimie sanitarnym i dystansie, bo od tego zależy ich życie.
Poinformował, że wszyscy, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, powinni pracować zdalnie: - Mój apel również do przedsiębiorców, dyrektorów firm - tam, gdzie możecie zostawić pracowników na pracy zdalnej, zróbcie to. Wiele państw w Europie wprowadza lockdown. Musimy ograniczać kontakty między ludźmi, żeby przerwać transmisję wirusa.
Premier zaznaczył, że w listopadzie musimy zostać w domach, aby obniżyć poziom zachorowań: - W grudniu mam nadzieję, że będziemy mogli już odmrażać te niektóre branże, a możliwe, że i pod koniec listopada.

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o zmianach w procesie prowadzenia kwaranatanny: - Domownicy osoby chorej nie będą musieli czekać na telefon z sanepidu. Przyjmujemy, że kwarantanna będzie miała charakter automatyczny - jeśli macie współdomownika z dodatnim testem, to zostańcie w domu.
Dodał, że każda osoba wskazana przez lekarza POZ, która ma dodatni wynik i jest skąpo lub bezobjawowo chora otrzyma pulsoksymetr: - Jego zapisy będą analizowane przez specjalne centrum analizy. Przyjmujemy także od dzisiaj, że testy antygenowe są taką samą podstawą stwierdzenia koronawirusa jak testy PCR. Zmieniamy w ten sposób definicję krajową przypadku.

PAP/red/rz