fot. prk24.pl
Na liczącym 9,5 km, wchodzącym w skład trasy S6 odcinku poszerzona zostanie jezdnia południowa do wymaganych 10 metrów. Zaprojektowane i wybudowane zostaną także cztery mosty, w tym przeprawa przez Słupię.

- To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Słupska i Pomorza. Zgodnie z wcześniej złożonymi obietnicami realizujemy plan budowy drogi ekspresowej S6. Obecny przetarg to budowa jezdni o długości prawie 9,5 km. Druga jezdnia w ciągu drogi S6 (obwodnica) wraz z niedawno ogłoszoną budową DK21 oraz planowaną drugą obwodnicą Słupska to spójny system drogowy, który usprawni dojazd nad morze i zapewni odciążenie zakorkowanego Słupska - podkreślił Piotr Müller, rzecznik rządu i słupski poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- W ubiegłym roku oddaliśmy do użytku drogę S6 od Szczecina do Koszalina. W przyszłym roku kierowcy uzyskają możliwość podróży Trasą Kaszubską od Gdyni do Bożegopola Wielkiego. Dzisiaj zaś robimy kolejny krok, aby docelowo połączyć Koszalin ze Słupskiem i Słupsk z Trójmiastem bezpieczną i komfortową drogą ekspresową - dodał Rafał Weber, powiedział wiceminister infrastruktury.

Ogłoszony przetarg obejmuje budowę drugiego etapu istniejącej obwodnicy Słupska - budowę jezdni północnej na odcinkach międzywęzłowych. Fragment trasy rozciąga się na terenie województwa pomorskiego, w powiecie słupskim na oraz na terenie gmin Kobylnica i Słupsk. Inwestycja zlokalizowana jest na odcinkach budowy jezdni północnej:
  • odcinek 1: pomiędzy węzłami Reblinko - Kobylnica (długość: 2340 m)
  • odcinek 2: pomiędzy węzłami Kobylnica - Głobino (4970 m)
  • odcinek 3: pomiędzy węzłami Głobino - Redzikowo (2200 m)
Rząd na realizację trasy S6 przekazał w ostatnich miesiącach dodatkowe fundusze z budżetu państwa. Jeszcze w tym roku zostaną ogłoszone przetargi na odcinki S6 między obwodnicą Słupska a Lęborkiem (Leśnicami). Dodatkowo w 2021r. ruszą kolejne przetargi na odcinki od obwodnicy Słupska do Koszalina.

W województwie pomorskim w trakcie budowy są już trzy odcinki trasy S6. Trasa realizowana jest pomiędzy Bożympolem Wielkim a Gdynią o łącznej długości ok. 42 km. Powstaje też odcinek między Lęborkiem (Leśnicami) a Bożympolem Wielkim oraz duża i niezwykle ważna inwestycja dla Pomorza - obwodnica Metropolii Trójmiejskiej: odcinek Chwaszczyno - Żukowo (ok. 16,3 km) oraz odcinek Żukowo - Gdańsk Południe (ok. 16 km) wraz z obwodnicą Żukowa (ok. 7 km).

- Budowa S6 to niezaprzeczalny fakt. Inwestycja jest w realizacji, a budowa kolejnych odcinków trwa. Jestem bardzo szczęśliwy widząc rozwój infrastruktury drogowej w naszym regionie. Postępy, jakie obserwuję z miesiąca na miesiąca motywują mnie do jeszcze bardziej intensywnych działań na rzecz regionu. Zachęcam do śledzenia postępów prac na stronach internetowych GDDKiA - powiedział Piotr Müller.

red./ar

Posłuchaj

Piotr Müller