Specjalista z Katedry Pracy Socjalnej Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz  psycholog dwóch liceów ogólnokształcących był gościem Piotra Głowackiego w „Akademii radiowej”.

Jeszcze w styczniu tego roku nikt nie spodziewał się, że epidemia koronawirusa tak radykalnie wstrząśnie światem. Rządy wszystkich państw decydowały się na ochronę ludności za pomocą profilaktyki tj. prośby o pozostanie w domach. Niestety obecnie rozpoczyna się druga fala zachorowań na COVID-19. Na szczęście jesteśmy mądrzejsi o wiedzę z ubiegłych miesięcy.

- Pandemia to dla nas bardzo ciężka sytuacja. W marcu nikt nie spodziewał się, że uczelnie i szkoły zostaną na tak długo zamknięte. Dodatkową trudnością jest brak możliwości stwierdzenia co będzie za tydzień, za dwa. Sytuacja ta wskazała nam, że liczy się drugi człowiek oraz że nie mamy na wiele rzeczy wpływu i powinniśmy doceniać to co mamy tu i teraz, ponieważ jutro wszystko może się zmienić - powiedział Maciej Maraszkiewicz.

Od jakiegoś czasu młodzież po raz kolejny uczestniczy w zajęciach nie w formie tradycyjnej, a zdalnej. Pomimo zwiększenia bezpieczeństwa epidemiologicznego, wzrasta zagrożenie natury psychologicznej. Młodzi ludzie statystycznie ciężej znoszą restrykcje.

- Młodzież rzucona jest na głęboką wodę. Musiała przestawić się na bardzo trudne nauczanie zdalne. Ponadto brakuje im kontaktu z drugim człowiekiem. Technologia na dzień dzisiejszy nie jest w stanie zastąpić drugiej osoby. Wykorzystujemy doświadczenia poprzednich miesięcy i staramy się być jeszcze lepsi dla naszych uczniów i studentów - wyjaśnił.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Piotra Głowackiego z Maciejem Maraszkiewiczem.

Posłuchaj

„Akademia Radiowa” - Maciej Maraszkiewicz