fot. prk24.pl
Nieumyślne żarty i zwykła nieodpowiedzialność mogą prowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji. Operatorzy numerów alarmowych regularnie odbierają połączenia od osób, które pod taki numer w ogóle nie powinny zadzwonić.

Jak powiedziała Agnieszka Muchla-Łagosz, rzecznik prasowy wojewody zachodniopomorskiego, któremu podlega Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego, mieszkańcy dzwonią z różnymi, czasem absurdalnymi sprawami: - Ponad 38 proc. zgłoszeń fałszywych w ciągu pół roku. Często dostajemy zgłoszenia takie jak, gdzie jest postój taksówek, czy wezwania przez rodziców policji do niegrzecznych dzieci. Te wszystkie połączenia są niezasadne.

„Głupie żarty” i bezpodstawne wezwania służb ratunkowych to problem w całym kraju. Podkomisarz Maciej Forecki z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie wyjaśnił, że często takie połączenia wykonywane są pod wpływem alkoholu. Tak było w przypadku mieszkańca gminy Lipka w powiecie złotowskim.

- Mężczyzna poinformował, że ktoś wtargnął do jego mieszkania i tak się przestraszył, że chyba dostał zawału. Po przybyciu ratowników na miejsce okazało się, że dzwoniący spożywał alkohol z kolegami i chciał sprawdzić które służby zareagują najszybciej na zgłoszenie - powiedział powiedział podkomisarz Forecki.

Kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Wielkopolsce Marek Skociński podkreślił, że nieuzasadnione zgłoszenia nie tylko blokują linię numerów alarmowych, ale też mogą sprawić że policjanci, strażacy czy lekarze i ratownicy nie dotrą na czas tam, gdzie są naprawdę potrzebni: - Dla kogoś, kto naprawdę potrzebuje pomocy, może się okazać, że dane służby są niedostępne lub przyjadą z dużym opóźnieniem, ponieważ będą zajęte szukaniem miejsca zdarzenia, które było zmyślone przez sprawcę wykroczenia.

Za bezpodstawnie wezwanie służb ratunkowych grozi kara aresztu od 5 do 30 dni, kara ograniczenia wolności lub grzywna w wysokości do 1500 złotych.

pg/od

Posłuchaj

Agnieszka Muchla-Łagosz, rzecznik prasowy wojewody zachodniopomorskiego
podkomisarz Maciej Forecki z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie
Marek Skociński, kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Wielkopolsce