fot. ms.gov.pl
W połowie grudnia Prokuratura Okręgowa w Słupsku planuje zakończyć śledztwo w sprawie znęcania się nad 5-letnimi bliźniaczkami z Siemirowic i usiłowania zabójstwa jednej z nich - poinformował PAP we wtorek rzecznik tej prokuratury Paweł Wnuk.

W sprawie podejrzanymi są matka 5-letnich bliźniaczek - 23-letnia Klaudia K. i jej konkubent - 27-letni Daniel P. z Siemirowic. Obojgu zarzuty przedstawiono 23 maja w Prokuraturze Rejonowej w Lęborku, od której śledztwo przejęła słupska prokuratura okręgowa.

Daniel P. jest podejrzany o usiłowanie zabójstwa oraz spowodowanie ciężkich obrażeń ciała u jednej z dziewczynek oraz spowodowanie lekkich obrażeń ciała u drugiej z bliźniaczek. Obojgu zarzucono znęcanie się nad 5-latkami. Ponadto matka bliźniaczek miała nie reagować na krzywdę, którą Daniel P. wyrządzał jej córkom, przez co naraziła je na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia.

- Prokurator obecnie oczekuje jeszcze na opinię biegłego z zakresu badań DNA. Planuje zakończyć śledztwo w połowie grudnia - poinformował we wtorek prok. Wnuk.

Dodał przy tym, że wobec podejrzanego Daniela P. sąd przedłużył stosowanie tymczasowego aresztu do 18 grudnia.

We wrześniu areszt opuściła przebywająca w nim od 24 maja Klaudia K. Stało się to na wniosek prokuratury. Prok. Wnuk, informując wówczas o zmianie stosowanego środka zapobiegawczego na dozór policyjny podkreślał, że ze względu na zgromadzony materiał dowodowy w sprawie obawa matactwa ze strony podejrzanej jest nieaktualna. Prokurator miał także na uwadze sytuację osobistą Klaudii K.

Daniel P. oraz Klaudia K. przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw. Odmówili wyjaśnień i odpowiedzi na zadawane im pytania. Oboje wcześniej nie byli karani sądownie.

Za usiłowanie zabójstwa Danielowi P. grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 8 lat, kara 25 lat pozbawienia wolności albo dożywocie. Natomiast za popełnienie przestępstwa znęcania się nad dziećmi matce 5-latek grozi kara pozbawienia wolności od 6-miesięcy do 8 lat.

Jak wynika z ustaleń prokuratury, dziewczynki miały być krzywdzone na przestrzeni 10 miesięcy poprzedzających zatrzymanie ich matki i jej konkubenta.

Do ujawnienia przemocy wobec dziewczynek doszło 22 maja, kiedy to w związku z obrażeniami ciała, których doznała jedna z 5-latek została wezwana karetka pogotowia. - Po przewiezieniu dziewczynki na SOR lęborskiego szpitala stwierdzono u niej liczne oraz rozległe obrażenia całego ciała, w tym poważne obrażenia głowy. O fakcie tym następnie została powiadomiona policja oraz prokurator rejonowy w Lęborku, który zdecydował o zatrzymaniu Daniela P. oraz Klaudii K. - poinformował 25 maja prok. Wnuk.

Klaudia K. jest matką czworga dzieci, w tym rocznego chłopca, którego ojcem jest obecny partner Daniel P. Ojcem 5-letnich bliźniaczek i ich 6-letniego brata jest poprzedni partner kobiety.