fot. prk24.pl
Pieniądze mają trafić do samorządów jeszcze w grudniu.

Za opracowanie projektu uchwały Rady Ministrów odpowiedzialny był Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości: - Będzie możliwość wnioskowania o środki do 5 mln zł na niezbędne inwestycje w perspektywie najbliższych 2 lat. Te pieniądze będą mogły być przeznaczone na gazyfikację, budowę kanalizacji, oczyszczalni ścieków, wodociągów czy dróg.

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że rządowa pomoc jest odpowiedzią na potrzeby i sytuację popegeerowskich samorządów: - Gminy z terenów popegeerowskich nie są w stanie wygenerować tak dużych pieniędzy. W tym roku spowodowane to jest m.in. pandemią koronawirusa.

Wartość jednej inwestycji musi mieścić się w kwocie od 50 tys. do 5 mln zł. Każda gmina będzie mogła złożyć maksymalnie trzy wnioski, przy czym łączna ich wartość nie może przekroczyć 5 mln zł.

Wnioski będą opiniowane przez oddziały Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, a następnie przez wojewodów i komisję powołaną przy premierze, który podejmie ostateczną decyzję.

Program pomocy dla miejscowości, w których były PGR-y, zapowiedział w połowie września premier Mateusz Morawiecki.

ak/red.

Posłuchaj

Paweł Szefernaker - wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS-u