fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
Olimpijczycy sprzed lat, ale też młodzi sportowcy i zawodnicy przygotowujący się do przyszłorocznych igrzysk w Tokio - spotkali się w Wałczu. Trwają tam 56. Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka.

Dziś przed południem W Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu odbyła się oficjalna ceremonia. Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, że to okazja do wspomnień, uhonorowania sportowców i spotkania olimpijskiej rodziny: - Cieszę się, że miała miejsce w Wałczu, gdzie tworzą się talenty polskiego sportu. Wspaniała impreza i przepiękna atmosfera.

Wałcz gości dziś kilkudziesięciu olimpijczyków. Jednym z nich jest tenisista, Marcin Matkowski. Jak powiedział, udział w igrzyskach to dla każdego sportowca wyjątkowe wydarzenie, a po latach dobre wspomnienia: - Igrzyska Olimpijskie są dla sportowców bardzo ważnym wydarzeniem. Samo zakwalifikowanie jest wielkim osiągnięciem. Pobyt tam zapada głęboko w pamięci i buduje miłe wspomnienia.

Udział w tym wydarzeniu wzięła też przygotowująca się do igrzysk w Tokio kajakarka - dwukrotna medalistka igrzysk olimpijskich - Karolina Naja. Jak powiedziała, wierzy, że i w przyszłym roku wróci do Polski z medalem: - Od października wznowiłam przygotowania do kolejnego sezonu startowego. Realizuje treningi na wodzie, biegowy i na siłowni. Jestem pozytywnie nastawiona, ponieważ mamy świetną młodą grupę kajakarek, które na pewno umocnią reprezentację.

56. Centralne Uroczystości Dni Olimpijczyka oficjalnie zakończy zaplanowana na dzisiejszy wieczór (na godz. 18.30) Gala Sportu w Wałeckim Centrum Kultury. Wcześniej olimpijczycy spotkali się z uczniami wałeckich szkół.

Na sobotę planowany był też sportowy piknik rodzinny na Wałeckiej Alei Gwiazd Sportu, ale ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa piknik został odwołany. W Muzeum Ziemi Wałeckiej można za to oglądać wystawę Wałeccy olimpijczycy 1948-2016.

pg/rz

Posłuchaj

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki
Tenisista Marcin Matkowski
Dwukrotna medalistka igrzysk olimpijskich Karolina Naja