Planujesz wycieczkę w góry? Nad jezioro? A może cenisz sobie sportową wygodę na co dzień? Właściwie dobrane i wygodne buty trekkingowe mogą być twoimi towarzyszami na lata, więc warto na spokojnie rozważyć wszystkie dostępne opcje. Jak wybrać buty trekkingowe?

Jak wybrać buty trekkingowe?

Jest kilka czynników, które warto brać pod uwagę, kiedy stoimy przed decyzją, jakie buty trekkingowe wybrać. Żeby ją podjąć, warto zapoznać się z szerokim wachlarzem możliwości i dopasować je do własnych potrzeb oraz oczekiwań.

Pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać, brzmi: do czego konkretnie właśnie potrzebujemy i zamierzamy używać butów trekkingowych? Warto wziąć pod uwagę, że istnieje ich kilka rodzajów, różniących się docelowym przeznaczeniem. Najczęściej przychodzi nam do głowy, by kupić buty trekkingowe, kiedy idziemy w góry - to zasadniczo ich podstawowe zastosowanie.

Trzeba zastanowić się jednak, w jakich dokładnie warunkach chcemy ich używać. Zacznijmy od rodzajów ich wysokości - mamy w ofercie buty wysokie oraz niskie. Jeśli chodzi nam o męskie buty trekkingowe, które sprawdzą się w trudnych jesiennych warunkach, zdecydowanie lepiej pomyśleć nad pierwszą opcją.

Wysokie buty gwarantują nam ochronę przed śniegiem, deszczem czy błotem, a dodatkowo dzięki ich konstrukcji nogawki od spodni nie będą przemoczone czy przesadnie ubrudzone.

Niskie buty trekkingowe

Alternatywnym rozwiązaniem są niskie buty trekkingowe męskie. Tutaj warto liczyć się z tym, że niestety nie zapewniają nam one pełnej ochrony przed najbardziej nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi. Z drugiej jednak strony, do ich niezaprzeczalnych zalet należy fakt, że są niezwykle lekkie. Co z tym idzie, nosi się je dużo bardziej komfortowo, zwłaszcza jeśli mowa o mniej zobowiązujących spacerach.

Nie znaczy to jednak, że na bardziej wymagające „wspinaczki z prawdziwego zdarzenia” nie możemy ich założyć - oczywiście jest to możliwe, przy czym warto wtedy mieć na uwadze warunki atmosferyczne. Jeśli są one raczej niesprzyjające, to dobrze jest dodatkowo zaopatrzyć się w stuptuty. Takie ochraniacze bez problemu osłonią nogawki spodni i same nogi przed zabrudzeniami, kamykami czy piaskiem.

Buty trekkingowe - dlaczego warto?

Buty trekkingowe to odpowiednia opcja nie tylko dla doświadczonych i zapalonych maniaków chodzenia po górach. To również dobre i przystępne rozwiązanie dla każdego, kto ma w planach wycieczki w teren nieco bardziej wymagający i mniej płaski niż utwardzony chodnik. Właściwie dobrane buty trekkingowe zapewniają komfort na wielu płaszczyznach. Ich podstawowe zadanie to oczywiście ochronić stopy przed trudną nawierzchnią — w wielu miejscach zwykłe adidasy mogą nie być wystarczająco do niej dopasowane, co grozi naprawdę poważnymi urazami stóp i nóg. Wobec istnienia rozwiązania  tak przystępnego i całościowego jak omawiane naprawdę nie warto ryzykować. Trzeba bowiem pamiętać, że buty trekkingowe również stabilizują kostkę, amortyzują wstrząsy oraz zapewniają pełną przyczepność. To ostatnie jest istotne zwłaszcza w wyższych rejonach gór, gdzie jeden większy błąd może nam grozić paskudnym i długotrwałym urazem.

Jest jeszcze kwestia, o której mówi się stosunkowo rzadko - chodzi o komfort termiczny, który oferuje ten rodzaj obuwia. Buty trekkingowe odprowadzają wilgoć oraz zapewniają naszym stopom idealną temperaturę, co także w znaczny sposób wpływa na komfort naszego przemieszczania się po górskich stokach i dolinach. Co więcej, dzięki butom trekkingowym - zwłaszcza wysokim - nasze stopy nie będą miały bezpośredniego kontaktu z wodą. Podsumowując, buty trekkingowe męskie (lub damskie) są pomocą, nad którą zdecydowanie warto zastanowić się przed wyruszeniem w pieszą wędrówkę. To podstawowy gwarant nie tylko naszego pełnego komfortu, ale również bezpieczeństwa, o którym warto myśleć zawczasu zwłaszcza przed bardziej wymagającymi wyprawami.