fot. TVP INFO
Wirusolog Włodzimierz Gut powiedział w Polskim Radiu 24, że dla powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa kluczowe jest przestrzeganie obostrzeń sanitarnych. Szczególnie istotne jest zachowanie dystansu społecznego i używanie maseczek.

Profesor Gut podkreślił, że w obecnej sytuacji najrozsądniejsze jest ograniczenie do minimum kontaktów osobistych, a także używanie wszelkich możliwych środków, które ograniczają bezpośredni kontakt z innymi osobami: - Jeśli musimy się zbliżać, to należy użyć jakichkolwiek osłon fizycznych, bo każda praktycznie redukuje możliwość zakażenia.

Wirusolog dodał, że używane maseczki należy wymieniać, aby były skuteczne w walce z epidemią. Maseczki wychwytują aerozol, poprzez który przenosi się wirus, ale także wilgoć z oddechu. Dlatego długotrwałe używanie maseczek może skutkować utrudnionym oddychaniem.

Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8099 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Od wczoraj zmarło 91 zakażonych, spośród których 84 miało choroby współistniejące. W ciągu ostatniej doby wyzdrowiało 1741 zakażonych.

Najwięcej nowych zakażeń zdiagnozowano w województwach mazowieckim i małopolskim - w każdym regionie potwierdzono ponad 1 300 przypadków. W ciągu minionej doby wykonano ponad 64 i pół tysiąca testów na obecność koronawirusa.

W sumie w Polsce potwierdzono prawie 150 tysięcy zakażeń. Od początku epidemii zmarło ponad 3300 osób, a wyzdrowiało ponad 85,5 tysiąca osób.

IAR/rz