fot. koszalin.pl
Utworzenie w Koszalinie w miejscach publicznych 40 punktów życia z defibrylatorami AED zakłada zwycięski projekt ogólnomiejski w 8. edycji Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2021. Na jego realizację i wybranych projektów osiedlowych zarezerwowano prawie 3 mln zł.

Jak poinformował w środę prezydent Koszalina Piotr Jedliński, projekt „40 Punktów Życia - defibrylatory AED w miejscach publicznych - bezpieczniejszy Koszalin” uzyskał 3028 głosów - najwięcej spośród 21 projektów ogólnomiejskich. Wartość zadania szacowana jest na 650 tys. zł.

Jedliński podkreślił, że jeśli uda się w tej edycji KBO uzbierać z oszczędności na innych projektach 20 tys. zł, to realizowany będzie też projekt dotyczący Wodnej Doliny, który uzyskał drugi wynik w głosowaniu. Wyceniony jest na 470 tys. zł, podczas gdy wartość zadań ogólnomiejskich w KBO nie może przekroczyć 1 mln zł.

Prezydent Koszalina mówiąc o zwycięskim projekcie zaznaczył, że defibrylatory, których kupno ten zakłada, będą ogólnodostępne: - Nie będą pod zamknięciem, wydawane na prośbę. Te defibrylatory będą mogły zostać użyte, jak tylko coś się stanie. Ten projekt ma służyć mieszkańcom. Zaznaczył przy tym, iż ma nadzieję, że te urządzenia medyczne nie będą niszczone przez wandali.

Tomasz Molesztak, współautor projektu, podziękował mieszkańcom za głosy i zaufanie: - Miejmy nadzieję, że miasto Koszalin stanie się jedną z wizytówek europejskich miast, które posiadają publiczny dostęp do dobrych defibrylatorów AED. (…) Czasy pandemii pokazały nam, co jest tak naprawdę najważniejsze w życiu – nasze bezpieczeństwo. Dzięki wam (głosującym) i nam można będzie mówić o Koszalinie jako mieście bezpiecznym.

Dodał, że projekt to nie tylko kupno 40 defibrylatorów, z których jeden ma być przeznaczony do bezpłatnego wynajęcia, ale także cykl szkoleń dla mieszkańców z obsługi urządzenia. Autorzy projektu chcą także, by część z defibrylatorów dostępna była w autobusach komunikacji miejskiej. Dodali, że każde użycie defibrylatora będzie monitorowane za pośrednictwem warszawskiej centrali przez najbliższe centrum powiadamiania ratunkowego.

Zaznaczyli, że każde z urządzeń wyposażone będzie w nadajnik GPS m.in. na wypadek kradzieży. Nielegalną sprzedaż ma natomiast utrudnić unikatowy numer seryjny.

Głosowaniu podlegały także projekty z dziewięciu koszalińskich osiedli (Wspólny Dom, Lechitów, Jamno-Łabusz, Wańkowicza, Tysiąclecia, Bukowe, Rokosowo, Śródmieście, Raduszka), w których zgłoszone zadania przekraczały ustaloną na 114 tys. zł kwotę maksymalną. W pozostałych ośmiu osiedlach głosowanie było zbędne. Dla przykładu na osiedlu Unii Europejskiej powstanie wybieg dla psów, na remont chodnika przy ul. Chrzanowskiego 11-17 zdecydowali się mieszkańcy osiedla im. Tadeusza Kotarbińskiego, a na Raduszce wykonana zostanie nawierzchnia na ul. Goździków.

Głosowanie na projekty w ramach KBO 2021 trwało od 21 września do 12 października i prowadzone było, jak w ubiegłym roku, wyłącznie elektronicznie. Osoby nieposiadające urządzenia z dostępem do internetu mogły skorzystać w wyznaczonych przez miasto punktów, w których można było zagłosować. Łącznie oddano 9604 głosy, zaledwie o 10 mniej niż przed rokiem, mimo pandemii koronawirusa. Jedliński podkreślił, że zachowanie poziomu zaangażowania mieszkańców i liczby oddanych głosów „najbardziej cieszy”.

W tegorocznej edycji KBO złożonych zostało 78 projektów, w tym 34 ogólnomiejskie i 44 osiedlowe. Pozytywnie merytoryczną ocenę przeszło odpowiednio 21 i 29 z nich.

Pula KBO 2021 to 2 mln 990 tys. zł. Wartość zgłoszonych projektów nie mogła przekroczyć 114 tys. zł w przypadku tych osiedlowych oraz 1 mln zł w przypadku ogólnomiejskich.

W Koszalinie po raz pierwszy projekty w ramach budżetu obywatelskiego składane i wybierane były w 2013 r.