Celem konkursu jest wybór i uhonorowanie autorów najlepszych przedsięwzięć muzealnych w regionie w 2019 roku w dwóch kategoriach: działalności wystawienniczej i edukacyjno-popularyzatorskiej.

- To niełatwy czas dla instytucji kultury, dla muzeów i muzealników. Mam nadzieję, że nagrody i wyróżnienia będą ważnym, optymistycznym dla całego środowiska muzealników. Wasza praca jest niezwykle ważna, otwieracie przed odbiorcami nowe światy, tworzycie opowieści, które pozwalają nam spojrzeć na siebie inaczej. Dziękuję za to w imieniu Zarządu Województwa, ale także wszystkich mieszkańców Pomorza Zachodniego, którym muzea są bliskie sercu - powiedziała Anna Bańkowska, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego.

Spośród nadesłanych 16 zgłoszeń z 12 muzeów, wybrano dwa najlepsze wydarzenia oraz przyznano po dwa wyróżnienia w obu kategoriach.

Działalność wystawiennicza:
  • nagroda: „Zagroda Jamneńska”, Muzeum w Koszalinie;
  • wyróżnienia: Darłowo w czasach króla Eryka Pomorskiego”, Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie - Muzeum w Darłowie; „Depozyty pamięci – ukraiński strój ludowy z kolekcji Jana Syrnyka”, Muzeum Ziemi Wałeckiej w Wałczu.
Działalność  edukacyjno-popularyzatorska:
  • nagroda: Projekt „Myśliborska grzechotka-pisanka - zabawka, przedmiot, instrument”, Muzeum Pojezierza Myśliborskiego w Myśliborzu;
  • wyróżnienia: projekt „Zestaw narzędzi edukacyjnych dla potrzeb Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie”, Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie; projekt „Szepty starej kamienicy”, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie.
Planowane na 14 października 2020 roku uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień, z powodu pandemii, zostało odwołane.

red./rz