fot. Izabela Rogowska
Na zewnętrznej stronie muru okalającego siedzibę archiwum umieszczono plansze z materiałami z jedenastu archiwów rodzinnych mieszkańców regionu. Wybrano dokumenty, zdjęcia i artefakty, których historia dotyczy zarówno ich właścicieli, jak i samej Polski i polskiego czynu niepodległościowego.

Od zeszłego roku Archiwum Państwowe w Koszalinie realizuje projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, koordynowany przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych, w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Przez rok archiwiści zrealizowali wiele inicjatyw skierowanych do archiwistów rodzinnych oraz osób, które pragną rozpocząć swoją przygodę z historią i genealogią. Były to między innymi wystawy tradycyjne i wirtualne, filmy szkoleniowe, warsztaty konserwatorskie i cykle prelekcji.


Tym razem pracownicy koszalińskiego archiwum proponują udział w niezwykłej wystawie plenerowej. Od wczoraj zapraszają do zwiedzania ekspozycji „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów”, prezentowanej na zewnętrznej stronie muru okalającego siedzibę archiwum. Wybór miejsca nie był przypadkowy - archiwistom zależy na tym, żeby koszalinianie mimo pandemii mogli zapoznać się z materiałem z zastosowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego, bez konieczności wejścia do siedziby archiwum. Tym samym wystawa jest dostępna całodobowo.

Ekspozycji towarzyszy katalog wystawy. Aby go pozyskać, należy skontaktować się z sekretariatem Archiwum Państwowego w Koszalinie lub odwiedzić stronę internetową koszalińskiego archiwum i pobrać go z zakładki „Wydawnictwa”.

red./ar