fot. GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na realizację w formule projektuj i buduj prawie 23-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S6, tzw. Trasy Kaszubskiej. Dzięki temu powstanie obwodnica Lęborka, a kierowcy zyskają możliwość szybszego przejazdu w kierunku Trójmiasta.

Odcinek S6 Boże Pole Wielkie - Leśnice zostanie wybudowany jako dwujezdniowa droga ekspresowa po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, wraz pasem awaryjnym. Na trasie przewidziano budowę węzłów Lębork Południe, Lębork Wschód, Łęczyce oraz rozbudowę węzła Bożepole Wielkie. Dzięki temu czas przejazd tym odcinkiem skróci się o połowę, a także poprawi się bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Postępowanie przetargowe obejmuje kolejny odcinek drogi ekspresowej S6 realizowany po decyzji rządu o przeznaczeniu dodatkowych środków z budżetu państwa na budowę Trasy Kaszubskiej. Następne przetargi na odcinki trasy do Słupska zostaną ogłoszone jeszcze w tym roku. Będą to zadania polegające na rozbudowie istniejącej obwodnicy Słupska do pełnych dwóch jezdni oraz budowie S6 od Lęborka do Słupska (podzielonego na kilka odcinków realizacyjnych). W trzecim kwartale przyszłego roku ogłoszone zostaną natomiast przetargi na odcinki tej trasy od obwodnicy Słupska do Koszalina.

- Dla Pomorza Środkowego to niezwykle ważny ciąg komunikacyjny. Niebawem będzie ogłoszony przetarg na trasę od Słupska do Koszalina. To oznacza, że do roku 2025 będzie można na tej trasie przejechać pełnym ciągiem komunikacyjnym od Gdańska do Szczecina. Równolegle z programem budowy drogi S6 będą budowane drogi powiatowe, które będą dojazdem do S6. Będą też dodatkowe pieniądze na drogę krajową 21 ze Słupska do Ustki - podkreślił rzecznik rządu minister Piotr Müller.

- Konsekwentnie dążymy do stworzenia spójnej sieci dróg szybkiego ruchu na terenie kraju. Dzięki decyzji rządu premiera Mateusza Morawieckiego mamy środki na realizację drogi ekspresowej S6, która skomunikuje Trójmiasto z Pomorzem Zachodnim - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W województwie pomorskim w budowie są już trzy odcinki S6 między Bożympolem Wielkim a Gdynią, o łącznej długości 42 km. Kierowcy przejadą tą trasą pod koniec 2021 r. Jednoczenie trwa ogłoszony w sierpniu przetarg na realizację bardzo ważnej dla Pomorza inwestycji - S6 Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej: odc. Chwaszczyno – Żukowo (16,3 km) oraz Żukowo – Gdańsk Południe (16 km) wraz z obwodnicą Żukowa (7 km).

red./GDDKiA/jz/ar/rz

Posłuchaj

materiał Jacka Żukowskiego