fot. prk24.pl
W województwie zachodniopomorskim jest obecnie 20 punktów, w których pobierany jest materiał do testów na obecność koronawirusa.

Punkty znajdują się w Barlinku, Białogardzie, Choszcznie, Drawsku Pomorskim, Gryficach, Geniowie, Drawsku Pomorskim, Kołobrzegu, w Nowogardzie Połczynie-Zdroju, Pyrzycach, Sławnie, Stargardzie, Szczecinku, Świnoujściu i Wałczu, a także (dwa) w Koszalinie i  Szczecinie.

- Ponadto, bezpłatne testy wykonują osoby wyjeżdżające do uzdrowiska na skierowanie z NFZ-etu oraz posiadające zlecenie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej - poinformowała Małgorzata Koszur, rzeczniczka zachodniopomorskiego NFZ-etu.

Miesięcznie w punktach pobrań wykonywanych jest od 1,2 do 1,5 tysiąca takich testów, ale ta liczba od września stopniowo się zwiększa.

- 15 punktów pracuje powyżej 4 godzin dziennie. W ciągu ostatnich dni ponad połowa punktów zmieniła organizację pracy, aby dostosować się do potrzeb pacjentów. W kilku punktach, m.in. w szczecińskim szpitalu na Pomorzanach, Goleniowie, Nowogardzie, Stargardzie i Pyrzycach test można wykonać także po godzinie 16.00 - dodała rzeczniczka zachodniopomorskiego NFZ-etu.

Jak zaznaczyła, bezpłatne testy w punktach pobrań mogą wykonać osoby wyjeżdżające do uzdrowiska na skierowanie z NFZ-etu oraz posiadające zlecenie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej: - Na pobranie testu trzeba się umówić telefonicznie. Należy zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem i nr PESEL.


red./rz