fot. prk24.pl
Senator Platformy Obywatelskiej, który we wtorek był gościem porannego „Studia Bałtyk” podkreślił, że sytuacja epidemiczna w kraju jest bardzo trudna, w związku z czym rząd powinien do walki z koronawirusem w większym stopniu włączyć samorządy.

- Od początku zabiegaliśmy, by walka z koronawirsem była ponadpartyjna, a nie tak upolityczniona, jak do tej pory. Prosiliśmy, aby takie spotkania premiera z opozycją i samorządowcami, jak te zaplanowane na dziś, odbywały się regularnie. (...) Sytuacja jest dziś wielokrotnie trudniejsza niż wiosną, gdy zachorowań było kilkadziesiąt, kilkaset w ciągu dnia. Dziś są tysiące przypadków. W Polsce jest więcej zachorowań niż wiosną we Włoszech, które były symbolem tej pandemii. Trzeba więc działać razem. Cieszę się, ze pan premier zaczął włączać do tego samorządy. Wcześniej rząd uważał, że sam sobie z tym poradzi siłami wojewodów, podporządkowanych sobie służb sanitarnych i administracji rządowej. To był błąd - uważa Kazimierz Kleina. - Panuje chaos, czego dowodem jest fakt, że cała Polska została wrzucona do tzw. strefy żółtej. System stref miał pokazywać te samorządy, w których sytuacja epidemiczna jest ciężka. Dziś ten podział jest bezsensowny, bo cała Polska z wyjątkiem 38 powiatów jest strefie żółtej. To co miało być mechanizmem walki z pandemią stało się de facto pokazaniem, że w całej Polsce jest taki sam problem. Rząd nie daje odpowiedzi na pytania, co zrobić ze szkołami, handlem, instytucjami kultury - dodał.

Polityk, zapytany przez Annę Popławską, jakie rozwiązania proponuje opozycja, odpowiedział: - Kluczem jest zaangażowanie samorządów i włączenie ich do współodpowiedzialności za sytuację epidemiczną na poziomie lokalnym. Większość tych problemów ma bowiem wymiar lokalny. Szpitale, czy szkoły podlegają przecież samorządom. Powiatowe sztaby kryzysowe mogłyby decydować na przykład, jak powinny funkcjonować szkoły - czy wszystkie przedmioty w szkole muszą być prowadzone stacjonarnie, bądź czy klasy starsze nie powinny pracować na odległość.

Rozmowa dotyczyła także prac nad ustawą o ochronie praw zwierząt. Zapraszamy do jej wysłuchania.

ap/ar

Posłuchaj

rozmowa Anny Popławskiej z Kazimierzem Kleiną