fot. rck.pila.pl
Do soboty w Regionalnym Centrum Kultury w Pile odbywać się będą spotkania z autorami kryminałów i reportażystami.

Jak powiedział pomysłodawca festiwalu Leszek Koźmiński, w tym roku postawiono na literaturę faktu, a głównym motywem festiwalu jest „non fiction”: - Nie odchodzimy od kryminałów, ale duże pole do popisu mają autorzy reportaży. Powodem tej tematyki jest to, że rzeczywistość jest ciekawsza od fikcji literackiej.

Wśród gości tegorocznego festiwalu jest m.in. Cezary Łazarewicz, laureat nagrody Nike za reportaż „Żeby nie było śladów” o sprawie śmierci Grzegorza Przemyka. Jak podkreślił Leszek Koźmiński, równie ciekawe będą spotkania z innymi autorami: - Ewa Winnicka jest doświadczoną reportażystką i autorką kilkunastu książek. Przemysław Semczuk to seryjny znawca seryjnych zabójców - często policjanci proszą go o pomoc. Są także Jakub Szamałek i Tomasz Brewczyński.

Tegoroczna, ósma już edycja festiwalu „Kryminalna Piła” rozpoczęła się dziś projekcją filmu „Prosta historia o morderstwie” i spotkaniem z Igorem Brejdygantem. Festiwal ma swoją wierną publiczność, choć na spotkania z kryminałem każdego roku przychodzą też nowi odbiorcy: - Byłam na siedmiu z ośmiu edycji tego festiwalu. Każdy był bardzo ciekawy, kryminały lubię, bo w nich są nutki niepewności.

Festiwal organizują Regionalne Centrum Kultury i Szkoła Policja w Pile. Wydarzenie zakończy się w sobotę wręczeniem nagrody za Najlepszą Polską Miejską Powieść Kryminalną. Dokładny program festiwalu jest dostępny na stronie internetowej rck.pila.pl.

pg/rz

Posłuchaj

Leszek Koźmiński o spotkaniach z autorami Leszek Koźmiński o motywie festiwalu pilanie