fot. Karina Dmyterko
Harcerze przeniosą się do budynku po starej przepompowni przy ulicy Francuskiego. Ma tam powstać m.in. świetlica.

Wcześniej Związek Harcerstwa Polskiego bezpłatnie udostępniał teren, na którym znajduje się skansen morski. Umowa wygasła z końcem września. ZHP zaproponowało, by Muzeum Oręża w Kołobrzegu płaciło za dzierżawę terenu 180 tysięcy złotych przez 5 lat na działalność statutową harcerzy.

Starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski, któremu podlega muzeum, nie zgodził się na to rozwiązanie. Wystąpił z wnioskiem do ratusza o wygaszenie trwałego zarządu ZHP nad skansenem morskim.

Udało się jednak znaleźć rozwiązanie korzystne dla obydwu stron. Harcerze otrzymają nową siedzibę. Przeniosą się do budynku po starej przepompowni przy ulicy Francuskiego. Ma tam powstać świetlica środowiskowa.

- Za zgodą radnych użyczymy harcerzom budynek w centrum miasta. Będą mogli tam prowadzić działalność biurową oraz zbiórki - powiedziała prezydent Anna Mieczkowska.

- Jestem zadowolona z tego rozwiązania. Tradycje harcerskie w mieście pozostaną. Dzięki uprzejmości magistratu, zyskamy nową siedzibę. Będziemy mieli miejsce, gdzie niezależnie będziemy mogli się spotykać, także z mieszkańcami. To miejsce ma wielki potencjał - dodała Milena Derlikiewicz, komendant kołobrzeskiego ZHP.

Więcej w materiale Kariny Dmyterko.

red./kd/rz

Czytaj więcej

Posłuchaj

materiał Kariny Dmyterko