Rzecznik rządu i poseł PiS ze Słupska, który w środę był gościem porannego „Studia Bałtyk” uściślił, że chodzi m.in. o dwa istotne dla Pomorza Środkowego projekty - budowę trasy S6 i rekompensaty z tytułu stworzenia tarczy antyrakietowej.

- Ze względu na pandemię koronawirusa założenia makroekonomiczne do przyszłorocznego budżetu państwa są dość zachowawcze. W projekcie zarezerwowano jednak pieniądze na dwie ważne inwestycje dla naszego regionu - kontynuację budowy trasy S6 i dalszą realizację programu rozwoju ziemi słupskiej z tytułu rekompensat za tarczę antyrakietową - zapewnił Piotr Müller.

Odnosząc się do aktualnych wydarzeń politycznych rzecznik rządu powiedział: - Ogłoszenie przez premiera nazwisk nowych ministrów to kwestia najbliższych godzin. Kandydatury te zostaną przedstawione panu prezydentowi do powołania, która będzie zależna od kalendarza głowy państwa. Spodziewam się, że to kwestia najbliższych dni. (...) Liczba ministerstw się zmniejszy, dzięki czemu zarządzanie państwem i realizacja naszych zobowiązań programowych będą sprawniejsze.

Anna Popławska zapytała polityka o nazwiska, które w tym kontekście pojawiają się w medialnych doniesieniach: - Wicepremierem, zgodnie z zapisami porozumienia koalicyjnego, będzie Jarosław Gowin. Wicepremierem będzie również Jarosław Kaczyński, który zajmować się ma nadzorem nad sprawami wewnętrznymi, m.in. wymiarem sprawiedliwości i obronnością. Wejście pana premiera Kaczyńskiego do rządu wzmocni funkcjonowanie państwa w ramach tego istotnego obszaru.

Rzecznik rządu kolejny raz podkreślił, że w związku z pandemią polskie władze nie przewidują lockdownu. Dodał też, że nie ma zagrożenia braku miejsc w szpitalach w przypadku znacznego zwiększenia się liczby chorych. Podkreślił jednocześnie, że niepokoi go wzrastająca liczba zarażonych w regionie słupskim: -  Informacje dotyczące zachorowań w województwie pomorskim są niestety niepokojące. W porównaniu do poprzednich miesięcy wygląda to dużo gorzej. Jestem osobiście zaniepokojony tą sytuacją. Poprosiłem Głównego Inspektora Sanitarnego o analizę działania sanepidu w zakresie przestrzegania procedur, np. odpowiedniego kierowania osób na kwarantannę. Taka analiza zostanie przeprowadzona.

Piotr Müller zapewnił też, że rząd czyni starania o pozyskanie jak największej liczby szczepionek na grypę: - Polski rząd zabezpieczył o kilkaset tysięcy więcej szczepionek niż w latach poprzednich. Pamiętajmy, że firmy które je dostarczają do poszczególnych krajów kierują się liczbą szczepień z roku poprzedniego, a tych było w Polsce ok. 1,5 mln. W tym roku mamy już jednak zapewnionych prawie 2,5 mln szczepionek, a cały czas Agencja Rezerw Materiałowych negocjuje dodatkowe partie. Główne dostawy, tak jak w latach poprzednich, przewidujemy na październik i listopad.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/ar

Posłuchaj

rozmowa Anny Popławskiej z Piotrem Müllerem