fot. ms.gov.pl
Pięciu mieszkańców Słupska oskarżonych o serię brutalnych pobić z użyciem siekier, noży i pałek stanie przed sądem - dowiedziała się PAP w Prokuraturze Krajowej. Śledczy oskarżyli ich o popełnienie łącznie 16 przestępstw.

Oskarżeni to mężczyźni w wieku od 22 do 41 lat. Chodzi o Konrada K., Natana K., Piotra D., Krzysztofa S. oraz Marcina T., którzy - według prokuratury - wielokrotnie atakowali swoje ofiary z użyciem niebezpiecznych przedmiotów. Zarzuty dotyczą zdarzeń, które miały miejsce od maja do grudnia 2019 r. Czterech oskarżonych było tymczasowo aresztowanych.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany przez Pomorski Wydział Prokuratury Krajowej do Sądu Okręgowego w Słupsku. Wszyscy objęci tym aktem mężczyźni zostali oskarżeni o pobicia z użyciem niebezpiecznych przedmiotów. Grozi za to do 8 lat pozbawienia wolności. Jednemu z oskarżonych prokurator zarzucił też usiłowanie zabójstwa. Za to przestępstwo grozi kara dożywotniego więzienia.

Jak przekazała PAP prokuratura, pierwsze pobicie z użyciem noża miało miejsce 3 maja 2019 r. w Słupsku. Sprawcami byli Konrad K. i Natan K.

Do innego zdarzenia doszło 2 lipca 2019 r. w salonie gier w Słupsku. Konrad K., Piotr D. i Natan K. pobili wówczas swoją ofiarę przy pomocy pałek i innych ostrych narzędzi.

Oskarżeni zaatakowali kolejnego pokrzywdzonego jeszcze tego samego dnia. Do brutalnego pobicia doszło wówczas w Łebie w nocy z 2 na 3 lipca 2019 r. - Pokrzywdzony został pobity przez Konrada K. i Krzysztofa S. Ponadto Konrad K. usiłował pozbawić życia pokrzywdzonego, zadając mu dwa ciosy nożem w okolice jamy brzusznej. Krzysztof S. używając pałki teleskopowej uderzył towarzyszącą pokrzywdzonemu kobietę w głowę, powodując u niej utratę przytomności - relacjonowali śledczy.

Prokuratura oskarżyła też Natana K. o znieważenie funkcjonariusza policji oraz zmuszenie policjanta do zaniechania czynności służbowej. Ten sam mężczyzna jest też oskarżony o ucieczkę po jego zatrzymaniu i doprowadzeniu do policyjnego radiowozu. Oskarżonym zarzucono też nielegalne posiadanie środków odurzających i nielegalne posiadanie amunicji do broni palnej.

Jak przekazała Prokuratora Krajowa, w toku postępowania prokurator uzyskał kilkanaście opinii biegłych z zakresu m.in. genetyki sądowej, antropologii, informatyki, mechanoskopii oraz badań broni palnej. Śledczy przesłuchali też 44 świadków i wykonali szereg innych czynności, które doprowadziły do ustalenia sprawców.

Pierwotnie postępowanie zostało wszczęte przez Prokuraturę Rejonową w Lęborku w sprawie dokonanego w dniu 2 lipca 2019 r. w Łebie usiłowania zabójstwa. Od lipca 2019 r. śledztwo nadzorował Pomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

PAP/od