fot. gov.pl
Wiceminister zdrowia, który w poniedziałek był gościem porannego „Studia Bałtyk” wyjaśnił, że na ten wzrost wskazują symulacje matematyczne prowadzone przez Ministerstwo Zdrowia.

- Od kilkunastu dni rzeczywiście obserwujemy dość dużą dzienną liczbę nowych zakażeń koronawirusem. To nie tylko problem Polski, ale wszystkich krajów europejskich. Z naszych symulacji wynika, że niestety ten trend utrzyma się do 7 - 10 października - powiedział Waldemar Kraska. - Wynika to z faktu, że wróciliśmy do tzw. normalności. Skończyły się wakacje i powróciliśmy do pracy oraz nauki.
Dodatkowo wchodzimy w okres jesienny, gdy infekcji wirusowych jest więcej. Jednocześnie wiele osób zapomniało o koronawirusie i nie przestrzega obostrzeń. To błąd, bo dla zdrowia swojego i innych maseczka, dystans i dezynfekcja to rzeczy kluczowe - dodał.

Anna Popławska zapytała wiceministra zdrowia o ewentualne wprowadzenie dodatkowych obostrzeń związanych z rosnącą liczbą zakażonych wirusem SARS-CoV-2. - Na początku tego tygodnia poinformujemy o wprowadzeniu takich obostrzeń dla mieszkańców powiatów zakwalifikowanych do stref żółtej i czerwonej. Musimy to zrobić, bo właśnie z tych obszarów mamy najwięcej zakażeń. Obostrzenia wprowadzane są punktowo, ponieważ nie chcemy dopuścić do kolejnego lockdownu, który odbija się nie tylko na gospodarce, ale też na psychice mieszkańców - powiedział Waldemar Kraska.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/ar

Posłuchaj

rozmowa Anny Popławskiej z wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską