fot. PAP Life/Tomasz Waszczuk
Podczas spokojnych spacerów w po lesie w poszukiwaniu grzybów wzmacniamy układ krążenia i wydolność organizmu. Gdy je znajdziemy, będzie jeszcze lepiej. Zawierają one bowiem ergotioneinę, substancję, która spowalnia proces starzenia się umysłu, a także zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Parkinsona czy Alzheimera. Najwięcej tego przeciwutleniacza ma borowik szlachetny.

Seniorzy, którzy spożywają 300 gram grzybów tygodniowo (około pół talerza), są o 50 proc. mniej narażeni na łagodne zaburzenia poznawcze (MCI). Ale nawet niewielkie spożycie grzybów w ciągu tygodnia może zmniejszyć ryzyko MCI, czyli starczego otępienia - wynika z badań przeprowadzonych przZEZez naukowców z Singapuru.

To dobroczynne działanie grzybów najprawdopodobniej związane jest z ergotioneiną. Ten aminokwas ma silne właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Ludzie nie są w stanie sami jej syntetyzować. Mogą ją jednak uzyskać dzięki odpowiedniej diecie. Substancja obecna jest w grzybach surowych, suszonych, a także tych poddanych obróbce kulinarnej.

Naukowcy z USA dowiedli, że najwięcej cennego przeciwutleniacza znajduje się w borowiku szlachetnym. Ergotioneinę mają również łatwo dostępne w Polsce boczniaki i pieczarki.

PAP Life/rz