Przedstawiciele samorządu województwa pomorskiego apelują do wojewody o wskazanie wysokospecjalistycznego szpitala dedykowanego pacjentom cierpiącym na Covid-19. W regionie brak takiej placówki, a liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w ostatnim czasie wzrosła.

O skierowaniu do wojewody apelu dotyczącego „pilnej potrzeby” dedykowania pacjentom zakażonym COVID-19 wysokospecjalistycznego szpitala w regionie, poinformował w środę Michał Piotrowski rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Jak przypomniał Piotrowski, apel taki marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk wystosował już do wojewody Dariusza Drelicha 15 września br.

Rzecznik wyjaśnił w rozesłanym mediom komunikacie, że w środę miało miejsce posiedzenie Komisji Zdrowia, Polityki Społecznej i Rodziny, podczas którego radni sejmiku województwa pomorskiego omawiali bieżącą sytuację związaną z pandemią w regionie.

- Od długiego czasu marszałek województwa i zarządzający Szpitalami Pomorskimi apelują zarówno do Pomorskiego Lekarza Wojewódzkiego jak i innych przedstawicieli administracji rządowej o podjęcie stanowczych działań mających na celu właściwe zabezpieczenie zdrowia Pomorzan i pilne wyznaczenie, w pierwszej kolejności 7 Szpitala Marynarki Wojennej, jako wielospecjalistycznej placówki dedykowanej pacjentom z COVID-19 -
mówił na posiedzeniu komisji cytowany w komunikacie jej przewodniczący Komisji Andrzej Bartnicki.

Bartnicki przypominał, że w marcu, kiedy rozpoczynała się pandemia, to właśnie 7 Szpital Marynarki Wojennej był wyznaczony do walki z COVID-19.

Przypomniał, że Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku (PCCHZiG) zatrudnia ograniczoną liczbę personelu, ale przede wszystkim jest to placówka, która nie posiada oddziałów specjalistycznych i nie jest w stanie udzielić kompleksowej pomocy zakażonym COVID-19 w stanie ciężkim.

Bartnicki podkreślił, że aktualnie w województwie nie ma więc szpitala wielospecjalistycznego dedykowanego pacjentom z Covid-19, a najbliższy taki szpital wyznaczono w Grudziądzu.

- Członkowie komisji są przekonani, że należy nadal apelować do władz rządowych o pilne wyznaczenie szpitala wielospecjalistycznego w naszym regionie. Obecnie, w czasie, kiedy pandemia narasta, a województwo pomorskie znajduje się wśród województw z najwyższa liczbą zakażeń w Polsce, szpital ten stanowiłby odpowiednie zabezpieczenie dla zdrowia i życia osób zakażonych -
napisał Piotrowski w komunikacie.

W środę w całym kraju potwierdzono 974 nowych zakażeń i był to drugi najwyższy dzienny bilans od początku pandemii. Najwięcej nowych zakażeń odnotowano na Mazowszu - 164 przypadki, na kolejnych miejscach znalazły się: Małopolska - 135 przypadków, Pomorskie - 114, województwo łódzkie - 84, Śląsk - 82 i Wielkopolska -76.