fot. prk24.pl
Radni wystosowali apel do prezydenta Piotra Jedlińskiego oraz dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie do podjęcia działań zmierzających do rozpoczęcia takiej inwestycji w mieście.

Jak podkreślił Robert Grabowski, rzecznik prezydenta Koszalina, wysłano w tej sprawie pisma do marszałka województwa zachodniopomorskiego jako organu prowadzącego szpital. Dodał, że pojawiła się również szansa na unijne dofinansowanie: - Po sesji prezydent Piotr Jedliński wysłał pismo do marszałka Olgierda Geblewicza w sprawie utworzenia centrum rehabilitacji w ramach Krajowego Planu Odbudowy. To nowy, rządowy plan, który zostanie przedstawiony Komisji Europejskiej do 15 października.

Prezydent Koszalina rozważał także przekazanie jednej z trzech działek. Rada społeczna szpitala zaproponowała, by centrum powstało przy ulicy Rolnej.

Andrzej Kondaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie powiedział, że wydzielenie centrum rehabilitacji ze struktur lecznicy jest konieczne. Zadeklarował wsparcie władz miasta wobec wszelkich działań podejmowanych w tej sprawie: - Szpital nie ma terenu, by wybudować taki pawilon. Będą wspierał pana prezydenta w jego inicjatywach oraz doradzał mu. Zacznijmy od czegoś. Centrum może zostać wybudowane wieloetapowo.

Beata Fedasz, kierownik przychodni rehabilitacyjnej przy koszalińskim szpitalu podkreśliła, że warunki lokalowe rehabilitacji dziecięcej i dorosłych nie są najlepsze: - Te podmioty znajdują się w części piwnicznej. Dobrze byłoby, gdyby powstało miejsce, które spełniałoby wymagania epidemiologiczne i lokalowe. To ułatwiłoby nam pracę, a pacjentom - dostęp do zabiegów.

Obecnie pacjenci po operacjach ortopedycznych na rehabilitację są przyjmowani w ciągu tygodnia. Z kolei ci z ogólnymi urazami rejestrowani są na wrzesień przyszłego roku.

rp/rż

Posłuchaj

Robert Grabowski
Andrzej Kondaszewski
Beata Fedasz