fot. Przemysław Grabiński
Oprócz aspektu dekoracyjnego, mural ma zwracać uwagę na konieczność ochrony zagrożonego gatunku drapieżnego ptaka. To wspólny projekt Lasów Państwowych, miasta i spółki Enea.

Malowidło zdobiące ścianę kamienicy przy ulicy Towarowej powstało w wyniku konkursu. Zwycięską pracę zaprojektował i zrealizował Wojciech Rokosz. Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin - starał się, by obraz był jak najbardziej realistyczny: - Chciałem, aby przedstawiona scena nie była za bardzo drastyczna, ale jednocześnie była prawdziwa.

Dominika Nadolna z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile podkreśliła, że motyw rybołowa wybrano nie bez powodu. Na terenie pilskiej RDLP zamieszkuje aż sześć par lęgowych tego gatunku: - W 2014 roku ruszyła pierwsza w Polsce transmisja online z gniazda rybołowa. Sytuacja tych ptaków nie jest dobra, ponieważ w całym kraju gniazduje zaledwie 25-28 par lęgowych.

Łukasz Porębski z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych dodaje, że leśnicy i ornitolodzy robią wiele, by chronić ten gatunek, a my po prostu powinniśmy się cieszyć możliwością obserwacji tych ptaków: - Widok polującego rybołowa jest jednym ze szczególniejszych elementów przyrody. Leśnicy i ornitolodzy robią wszystko, co w ich mocy, aby ten gatunek nie wyginął w naszym kraju.

Mural z rybołowem na kamienicy w Pile powstawał przez ostatni tydzień. Dziś został oficjalnie odsłonięty i zaprezentowany mieszkańcom.

pg/od

fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński
fot. Przemysław Grabiński

Posłuchaj

Wojciech Rokosz - realizator muralu
Dominika Nadolna z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile
Łukasz Porębski z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych