fot. prk24.pl
Chirurg był gościem Mariusza Brokosa w audycji „Zdrowie i natura” na antenie Radia Słupsk. Opowiedział m.in. o chirurgicznym sposobie leczenia otyłości.

Operacje bariatryczne to metoda leczenia osób chorych na tzw. otyłością olbrzymią. Aby poddać się takiemu zabiegowi nieodpłatnie, trzeba otrzymać od lekarza pierwszego kontaktu skierowanie do chirurga bariatry, który ustali, czy konieczny jest zabieg.

- Aby operacja była refundowana pacjent musi spełniać pewne kryteria. Oczywiście każdy przypadek rozpoznawany jest indywidualnie, ale główną przesłanką do wykonania zabiegu jest poziom wskaźnika BMI powyżej 35 wraz z chorobami współistniejącymi – na przykład nadciśnienie tętnicze, cukrzyca lub bezpłodność - powiedział Mateusz Wityk.

Zanim pacjent zostanie poddany operacji bariatrycznej musi przejść szereg badań oraz rozpocząć zmianę trybu życia. Słupski szpital ułatwia osobom chorym wdrożyć specjalny typ rehabilitacji.

- Prehabilitacja łączy w sobie elementy edukacji, przygotowania fizycznego, psychologicznego oraz dietetycznego. Jej założeniem jest rozpoczęcie procesu leczniczego już na pierwszej wizycie w poradni chirurgicznej. Pacjent planujący leczenie operacyjne musi uświadomić sobie, że sposób, w jaki przygotuje się do operacji ma wpływ na ryzyko powikłań, długość pobytu w szpitalu oraz rekonwalescencję i czas powrotu do pełnej sprawności - podkreślił Wityk.

Posłuchaj

rozmowa z Mateuszem Witykiem