Wizyty u stomatologa są jednymi z tych, na które uczęszczamy najmniej chętnie. Mimo tego, że stomatologia niesamowicie się rozwinęła i współcześnie przeprowadzane w gabinetach dentystycznych zabiegi są praktycznie bezbolesne, wciąż wielu z nas stara się unikać dentysty jak ognia. Aby nie musieć odwiedzać go zbyt często, warto przede wszystkim zadbać o codzienną higienę jamy ustnej. Oprócz regularności, czyli mycia zębów przynajmniej dwa razy dziennie, przydatna w tym aspekcie może okazać się inwestycja w zaawansowane urządzenie do oczyszczania jamy ustnej, jakim jest szczoteczka soniczna. Jak ona działa i czym się wyróżnia?

Szczoteczka soniczna to bardziej zaawansowana wersja klasycznej szczoteczki elektrycznej. Już na pierwszy rzut oka możemy zauważyć, że od starszej siostry różni ją rodzaj zainstalowanej głowicy czyszczącej – podczas gdy w tradycyjnej szczoteczce elektrycznej jest ona okrągła, szczoteczka soniczna ma taką główkę podłużną. Co to zmienia? Przede wszystkim podłużny kształt umożliwia szczoteczce sonicznej podczas czyszczenia wykonywanie ruchów wymiatających, które są obecnie najbardziej rekomendowane przez stomatologów do codziennej pielęgnacji jamy ustnej.

Poza tym, szczoteczka soniczna z wyglądu jest łudząco podobna do elektrycznej. Również ma nieco grubszą, bardziej masywną rękojeść niż szczoteczka manualna, na której można znaleźć jeden bądź kilka przycisków, służących do włączania i wyłączania urządzenia bądź przełączania pomiędzy jego poszczególnymi trybami pracy.

Sposób pracy szczoteczki sonicznej

Aby doszukać się kolejnych różnic pomiędzy szczoteczką soniczną a klasyczną elektryczną, trzeba rozpocząć samo szczotkowanie. Urządzenia soniczne w ciągu minuty wykonują dużo więcej ruchów – może być ich maksymalnie, w przypadku najbardziej zaawansowanych szczotek, nawet 96 000. Dla porównania, szczoteczki elektryczne, te najbardziej nowatorskie, w tym samym czasie są w stanie wykonywać do 8800 ruchów rotacyjnych i 40 000 pulsacji.

Największa, najbardziej istotna różnica pomiędzy szczoteczką soniczną i elektryczną, to jednak nie prędkość pracy i rodzaj zainstalowanej głowicy czyszczącej, a sposób usuwania bakterii. Szczoteczki elektryczne usuwają drobnoustroje mechaniczne ścierając je z powierzchni szkliwa, a więc podobnie jak szczoteczki manualne, tylko że dużo szybciej i wykonując nieco inny rodzaj ruchów. W przypadku szczoteczek sonicznych czyszczenie wygląda nieco inaczej.

Szczoteczki soniczne eliminują z jamy ustnej szkodliwe bakterie wykorzystując do tego fale dźwiękowe. Wiemy, wiemy, brzmi bardzo enigmatycznie, już spieszymy z wyjaśnieniami. Otóż gdy tylko uruchamiamy szczoteczkę soniczną, jej mechanizm sprawia, że głowica czyszcząca zaczyna wytwarzać fale dźwiękowe. One z kolei, gdy tylko wchodzą w kontakt ze śliną oraz pastą do zębów, zaczynają ze wspomnianych cieczy produkować malutkie bąbelki (mikro-bąbelki), które wnikają w szkliwo i rozbijają znajdujące się na nim łańcuchy bakterii. Ten sposób pracy, według niektórych specjalistów, pozwala szczoteczkom sonicznym nawet eliminować bakterie z miejsc trudno dostępnych, czyli wyręczać nici dentystyczne.

Dlaczego warto postawić na szczoteczkę soniczną?

Szczoteczki soniczne nie należą do najtańszych, i to w oczach wielu uchodzi za ich jedyną wadę. Koszt najtańszej tego typu szczotki to około 150 złotych, natomiast najdroższe, najbardziej zaawansowane modele potrafią kosztować nawet 700 złotych i więcej. Zestawienie oraz porównanie możliwości różnych urządzeń tego typu znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych. Mimo to, korzystanie ze szczoteczki sonicznej niesie za sobą wiele wymiernych korzyści, co potwierdzają zarówno stomatolodzy, jak i użytkownicy takich szczoteczek.
Główne zalety korzystania ze szczoteczki sonicznej to:
  • najwyższa jakość czyszczenia – szczoteczki soniczne w ciągu minuty wykonują znacznie więcej ruchów niż klasyczne szczoteczki manualne czy elektryczne, co bezpośrednio przekłada się na ich jakość czyszczenia. Dzięki nim, jesteśmy w stanie wymieść z jamy ustnej dużo więcej bakterii, i co za tym idzie zapewnić sobie jeszcze lepszą ochronę przed próchnicą i innymi groźnymi chorobami;
  • wysokie standardy bezpieczeństwa – szczoteczki automatycznie obmywają jamę ustną, więc korzystając z nich nie musimy martwić się o właściwą technikę szczotkowania czy też o to, czy nie zetrzemy sobie szkliwa. Ponadto, wiele modeli posiada zainstalowane czujniki siły nacisku, dzięki którym ryzyko ewentualnych podrażnień zostaje zminimalizowane niemal do zera;
  • łatwość użytkowania – jak wspomniano wyżej, szczoteczki automatycznie obmywają jamę ustną, użytkownik nie musi wykonywać nimi żadnych dodatkowych ruchów, co znacznie ułatwia nam zadanie domycia jamy ustnej. Obsługa ich sprowadza się zaś zazwyczaj do jednego, maksymalnie dwóch przycisków;
  • wszechstronność – współczesne szczoteczki soniczne wyposażone są zazwyczaj w kilka trybów pracy, które umożliwiają dobór intensywności czyszczenia do własnych potrzeb. Możemy też do nich dobrać kilka różnych końcówek;
  • oszczędność czasu – szczoteczki posiadają zainstalowane czasomierze, które wyręczają użytkownika w odmierzaniu zalecanego przez stomatologów czasu czyszczenia. Sprawiają, że już nigdy nie będziesz się zastanawiał, czy myłeś zęby przez zalecane dwie minuty.
Czy warto zainwestować w szczoteczkę soniczną? Na to pytanie już każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Zainteresować takim urządzeniem powinien się z pewnością każdy, komu zależy na możliwie najdokładniejszym myciu zębów. No i jak najrzadszych wizytach u stomatologa, rzecz jasna!