fot. GDDKiA Szczecin
Ministerstwo Infrastruktury kilka dni temu skończyło prace nad projektem programu. To najważniejszy dokument, który wyznacza cele drogowe inwestycyjne na najbliższe lata. Wśród nich znalazły się dokończenie budów tras S6 i S11.

- Rozmawiałem o tym projekcie z panem premierem i mogę powiedzieć, że spełnia on jego oczekiwania. Mateusz Morawiecki jest zdeterminowany, aby inwestycje w Polsce realizowane były bardzo szeroko w każdej części naszego kraju i aby efekt tego programu inwestycyjnego wypełnił nadzieje Polaków. Tym efektem ma być ponad 6 tys. km dróg ekspresowych i 2,3 tys. km autostrad - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Adamczyk wymienił kilkanaście inwestycji drogowych, które mają priorytetowe znaczenie dla rozwoju komunikacyjnego Polski. Wśród nich znalazły się trasy S6 i S11. Obie, według nowego planu, mają zostać w najbliższych latach wybudowane w całości.

Droga ekspresowa S11 połączy Pomorze Środkowe przez Poznań z aglomeracją Śląską. Będzie miała ponad 600 km długości. Kierowcy mają już do dyspozycji ponad 120 km. Kolejne 32 km jest w realizacji, a 48 km w przetargu. W przygotowaniu jest także ponad 400 km trasy, by po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz zapewnieniu finansowania, można było przystąpić do ogłoszenia przetargów na realizację. Dzięki trasie S11 pokonanie trasy z Kołobrzegu do węzła Piekary Śląskie na skrzyżowaniu z A1 zajmie samochodem nieco ponad 5 godz.

Droga ekspresowa nr 6 to najważniejsza trasa Pomorza. Docelowo ma łączyć największe miasta Polski Północnej: Szczecin, Gdańsk, Gdynię, Słupsk, Koszalin. W zeszłym roku oddano do użytku jej dwa ważne odcinki, łączące Koszalin z Kołobrzegiem i Kołobrzeg z Kiełpinem. Do zrealizowania zostało część wschodnich fragmentów trasy.

Program Budowy Dróg Krajowych zostanie oficjalny zaprezentowany przez premiera Mateusza Morawieckiego prawdopodobnie jeszcze we wrześniu.

red./PAP/ar